| qAnttiDottp a întrebat:

Bună ziua! Am grija de un pui de găină pitică și ma chinui să-l fac sa mănânce, nu înțeleg de ce nu poate. A fost scos acu 1 săptămâna, cred. Apa bea, dar de mâncat nimic, da cu ciocul sa manance mălai singur dar nu le prinde în gura. O avea o problema din naștere? Ciocul pare puțin ciudat și tot asa am încercat sa îl deschid cu mama și să-i punem noi în dar le da afara... El e singurul pe care l-a scos :/ în felul asta dacă nu mănâncă va muri de foame, altceva nu știu ce să mai fac. Iar mama lui a murit, cred ca din cauza unei pisici, vecina mea are curtea plina și de aceea l-am luat noi să-l îngrijim

3 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Mergeți la medicul veterinar cu puiul, trebuie să existe soluții lichide pentru hrănire.
Dar, trebuie să faceți plângere la poliția animalelor pentru deținerea pisicilor necorespunzător.

| qAnttiDottp explică (pentru romeo78):

Mulțumesc frumos, din păcate puiul a murit sad chiar înainte sa mergem cu el la veterinar. Iar cu plângerea am mai încercat dar nu se rezolva nimic, răspunsul a fost mereu că, nu e pisicile lor și ca n-au ce face...

| romeo78 a răspuns (pentru qAnttiDottp):

Păcat pentru pui, dar asta este România.
Tot ce nu ține de pisici, câini nu interesează medicii veterinari din cabinetele veterinare.
Poate aveți mai mult noroc data viitoare, iar referitor cu reclamația luați-o, dacă doriți, ca la armată pe cale ierarhică până la ministrul de interne, ministrul mediului.
Iar, cinic vorbind, puneți grăunțe cu otravă ca orice pisică nepoftită să fie eliminată.
Sunt iubitor de animale, dar în momentul în care intimitatea mea este invadată, iau măsuri. Pur și simplu, voi nu mai aveți un spațiu privat sigur datorită acestei vecine.
Sau dacă nu vreți să le omorâți, cuști-capcană, apoi le luați și le duceți la ecarisaj.
Nu vă lăsați călcați în picioare de o vecină!