| BiancaDenisa a întrebat:

Buna ziua si An nou fericit!
Am o intrebare... Acum cateva minute motanelul meu de aproape 5 luni a vomitat. Vreau sa precizez ca a mancat mai mult decat de obicei ieri si a luat si cate un varf din alte alimente ce nu ar trebui consumate de el (a lins dintr-o crema pentru prajitura, a mancat cateva bucatele mici de friptura...etc). Aseara i-am pus multe bobite sa aiba peste noapte, incercand sa-l obisnuiesc sa manance cat are nevoie el si sa i le las la discretie, dar cred ca si din acelea a mancat peste limita. Sa fie de la prea multa mancare vomitatul? In voma (care a fost putina, cat jumatate dintr-o palma intinsa) s-au regasit si bucatele de mancare. Iar dupa ce a vomitat a fost vioi, poate putin agitat chiar. Problema sa fie ca a mancat prea mult?
Multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu trebuie sa te alarmezi daca a fost doar o dată, posibil a vomitat ori ca a mîncat ceva si i s-a facut rau, ori ei vomită ghem de blană, cînd se ling ei înghit o cantitate mică de blăniță, si aceea se face ca un ghem, si atunci el simte nevoia sa vomite, daca se intimplă des sa vomite de 2, 3 ori pe zi, atunci trebuie dus la medic sa vada cauza, ce rasă este motanul tau? Sanătate multă si lu si tie.

| BiancaDenisa explică (pentru CristiDinBucuresti):

Albastru de Rusia. A mai vomitat acum din nou, tot cu bucatele de mancare printre voma, dar in litiera si si-a ascuns voma. Multumesc mult pentru raspuns!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu îi m ai da un timp 2, 3 zile mincare grea, îi poti face o supă ca la un om bolnav, el a facut indigestie a mincat prea mult, gindeste te ca e incă mic, nu il poti hrănii ca pe un om, si unui copil mic nu i dai sa manince ca unui porc, îi dai putin si des, exact asta trebuie sa-i dai motanelului, mincare putină si des, nu mult nu sa i lasi la vedere hrană din abudentă, ca el este lacom, manincă pana vomită, asa sunt aceste animale de rasă, poticioase, fa i o supă sa i opreasca voma, supa nu eu dai fierbinte, ci calduță fara carne fara legume, supă simplă, si sa îi pui apă proaspăta in bolul lui unde bea, azi si mîine altceva nu i dai de mincare, nici bobițe nici carne nimic, supă chioară.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Pofticioase am vrut sa scriu.

| minrest a răspuns:

Pisicile vomita din cand in cand, ca sa scape de parul inghitit, ca sa elimine mancare care le-a cazut greu, si ca sa elimine iarba pe care au mancat-o fiindca le supara burta.