| aleha03 a întrebat:

Am o rugaminte pentru cine poate sa ma ajute.Acum 2 zile am cumparat o pisicuta de la Real.este sanatoasa, are vaccinarile la zi, dar nu vrea sa puna gura pe mancare.Am incercat cu lapte, cu sunculita, cu mancare de pisici, dar nimic.In schimb e agitata si miauna tot timpul. Ce as putea sa fac? Multumesc

Răspuns Câştigător
| Vet a răspuns:

Incercati sa nu o agasati, sa sariti pe ea sa o mangaiati.Lasa o singura persoana sa stea cu ea, de preferat o persoana calma, care sa incerce sa se joace cu ea.Cat despre hrana,acum pune-te si tu in pielea ei,cineva te ia de langa mama ta, tu cum ai reactiona? Pentru a putea fi pus un diagnostic clar de vreo boala, iti trebuie mai mult decat lipsa poftei de mancare, asta ar putea fi 1 factor, si repet doar un factor.Ca sa-ti dai seama urmareste cum se comporta, daca e apatica, daca tuseste, daca vomita etc.Eu am caine si am patit exact la fel ca tine, in primele 2 zile nu manca nimic, dupa ma rugam sa se opreasca.laughing

6 răspunsuri:
| DoarOana a răspuns:

Buna aleha03,
Pisica nu a mancat de 2 zile absolut nimic? In acest caz trebuie sa faci o vizita veterinarului.
Daca mananca putin de tot asta e normal pentru ca nu e obisnuita cu tine, e stresata, ii lipsesc surorile, fratii si miauna dupa ele. Totusi dupa 3 zile de cand ai luat-o pisica ar trebui sa manance normal; in caz contrar ii vor trebui administrate niste substante pe care le da doar veterinarul daca e necesar prin injectie. Daca nu ai incercat, ar trebui sa incerci sa ii cumperi pliculete cu carnita pentru pisici de la whiskas.
Pa, pa

| Pufoshenia a răspuns:

Pai poate ca pisica nu se simte in largul ei pe tine nu te cunoaste pe oameni din jur.Sau poate ca e timida, poate o doare ceva in burtica daca vezi ca peste 2 zile nu mananca duo la veterninar.

| Junior93 a răspuns:

Eu zic sa o duci la un veterinarwinking.El stie cel mai bine ce trebuie facut happy

| niky013 a răspuns:

Si eu am pisici si ar fi bine sa o duci la un medic veterinar. Sar putea sa o doara ceva in burtica... Te duci si ii spui doctorului de simtome are...happy Sper sa se faca bine.

| Gabryella_4579 a răspuns:

Daca este foarte agitata si n-are pofta de mancare este clar. Daca nu este castrata este in perioada de "Calduri".Asa face si pisica mea de ieri.Incearca sa ii faci cunostinta cu un motanel, in cazul in care vrei puisori. Dupa imperechere va manca mult mai mult.