| Alex_Măgu_1994 a întrebat:

Bună ziua. Am un bichon frise de 4 luni și vreau să știu ce branduri de mâncare ar fi recomandate pentru ca am auzit ca pedigree și restul de mâncarea economica nu sunt bune pentru el. Ce branduri de mâncare mi-ați recomanda?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu i-as da ce as manca si eu, si poate din cand in cand si boabe. Desi nu sunt de acord nici cu boabele.
Mananci tu sandwich ii dai si lui.
Mananci tu ciorba. ii pui si lui acolo cu paine, da fara carne, sa nu manance oase gatite, ca ii poate perfora stomacu daca sunt prea "brutale" si uscate.
Oasele crude sunt ok, decat sa-i dai mancarea aia infecta din conserva care miroase a cadavru, si care nici nu stii ce e.
Ceva mai premium decat pedigree, este royal canin, si pedigree si royal canin sunt facute de aceeasi companie, mars Romania, deci e acelasi **** in cutie, da cu eticheta diferita. happy Tehnica. iti zic pentru ca am lucrat pentru ei. Si la sedinte ziceau aia ca e acelasi lucru, vandut sub un brand mai "premium".

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa mergi all the way, si sa ii dai ce mananca un caine in mediul lui natural, sunt macelarii care vand bucati de aripi de pui sau trimming-uri ce raman de la transat, si poti cumpara de la ei la pret ffff bun, dai pe mancare cat ai da si daca l-ai tine pe conserve si pe boabe sau poate si mai putin.
Iei 2-3 pungi de trimming-uri de-asta, si congelezi pe bucati, cat sa manance odata.
Si ii incluzi si asta in hrana lui, de cateva ori pe saptamana, de 2-3 ori, si combini cu mancare gatita sau ce mancati si voi, gen ii dai dimineata ceva tocana sau mezel sau sandwich, la pranz carne cruda, si seara ce mananci si tu.

| Uvox a răspuns:

Nu carne de pui pentru bichon!
Daca chiar vrei sa ai grija de el, ii pregătești mâncare separat.
Puțină vită fiartă cu orez si morcov.
Combini cu boabe de la Lily's kitchen, de preferat cu vânat.
Ocazional, os de vită sau putina ciorba cu putina pâine.
Nu trebuie sa mănânce ce mănânci tu si in niciun caz pui sau oase de pui.

Ca si la noi, alimentația este foarte importantă pentri sanatate, asa ca nu crede tot ce spun cei care au caini. Unii chiar nu ii iubesc asa cum trebuie!

| Alex_Măgu_1994 explică (pentru Uvox):

Mersi

| anonim_4396 a răspuns (pentru Uvox):

Oase de pui ii poate da. Dar crude.
Si nu in fiecare zi.
Face parte din alimentatia lui naturala.
Oase de vita sunt ok daca au ceva zgarci la capete, ca nu au putere sa le sparga.
Oasele de porc sunt f tari si isi sparg dantura in ele.
Carne de pui mananca in mediu lui natural. De ce sa nu-i dea? Singuru lucru care il poate dauna, sunt oasele uscate, cand gatesti puiu la gratar, Cu cat imbatraneste mai mult cu atat ii le scoti din dieta.
Al meu a mancat toata viata oase, si nu a avut nimic, dar cand a imbatranit, a mancat cu o seara inainte, ( avea cred ca 14 ani) a mancat oase, si a doua zi a murit.
Era foarte jucausa si la varsta aia, si tind sa cred ca fiind batrana nu mai avea dantura calumea, si stomacul batran, si cred ca aschiile i-au perforat stomacul. Ca n-avea cum sa fie sanatoasa perfect, sa alerge prin parc cu o zi inainte, si a doua zi sa se duca sad

| Uvox a răspuns (pentru anonim_4396):

Iar?
Oasele de pui pot sa ii perforeze stomacul!
Ok, mai mult nu mai spun doar ca imi pare rau pentru pierdere suferită.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Uvox):

A mancat asta in dieta, toata viata lui.
Cainii mananca gaini si ce gasesc, in mediul natural.
Ideea e sa nu fie gatite. in ciorba sau pe gratar. ca atunci devin mai fragile si se sparg mai repede.

| Uvox a răspuns (pentru anonim_4396):

Carnea de pui produce secretii care îi colorează sub ochi.
Al meu este alb tot.
Fiecare face cum crede.