| ellyella a întrebat:

Am un bichon havanez, mascul. Are 13 saptamani si peste 3 sapatamani il pot scoate afara. As dori sa stiu ce trebuie sa-i cumpar: zgarda cu lesa sau ham? Din ce am citit pe aici, multi zic ca hamul e recomandat, dar vreau parerile voastre( mai ales ale celor care aveti bichoni). SUnt noua in comunitate si va dura un pic pana ma acomodez. Multumesc tuturor celor care imi vor raspunde.

Răspuns Câştigător
| AnonimKidd a răspuns:

Nu-l scoate afara! Ii trebuie vaccin de 4 luni, atunci poate iesi afara. Daca il scoti fara acest vaccin se poate imbonlavi.Pentru plimbare ti-as recomnda hamul daca cainele e agitat si dornic s alerge(si eu am caine si daca i-as pune zgarda l-as spanzura la cat alearga...).

| ellyella explică (pentru AnonimKidd):

Multumesc pentru raspuns. Nu l-am scos afara decat in brate, la recomandarea veterinarului, desigur. Cainele meu chiar este agitat si dornic sa iasa afara. Cand ies cu el, se smuceste in bratele mele.

5 răspunsuri:
| T7uk a răspuns:

Nu-i adevarat.Hamul a fost creat special pentru cai ca sa traga.Cu zgarda il vei controla mai bine.Ca sa te mai documentezi incerca sa urmaresti emisiunea Cesar si cainii pe national geographic.

| Deenissa a răspuns:

Cea mai buna este lesa cu ham. De ce? Pentru ca,cu zgarda, catelul nefiind obisnuit, va trace si va tusi intr'un fel adica cand va trage se va sufoca intr'un fel.Asa cu lesa cu ham nu vei avea nicio grija!

| Lari14 a răspuns:

Da, ar trebui sa-l obisnuiesti sa mearga la pas cu tine.
Va dura ceva timp, dar dupa aceea nu vei mai avea probleme.
Parerea mea este sa-i iei o zgarda cu lesa...
Si eu am caine si de cand era mica i-am luat zgarda si lesa, si da, e adevarat, la inceput e agitat si trage de lesa. Dar l-am invatat cu calm sa fie linistit si astfel catelul meu merge la pas cu minewinking
Trebuie doar sa ai rabdare! O zi buna, sa ai grija de mititel! big grin

| robert1236 a răspuns:

Pai conteaza si cainele nu doar lesa adica de exemplu am doi caini unul mai agitat si unul mai lenes celui agitat il plimb cu hamul deoarece in zgarda se poate sufoca pentru ca e agitat iar cel lenes il plimb cu zgarda deoarece n-am nicio grija in caz ca se sufoca pentru ca abia se mis ca pentru ca e batran pa pa