| AndreySiPerusii a întrebat:

Buna ziua as vrea va rog sa imi raspundeti la o intrebare despre perusi :
Am primit de la cineva un perus singur si in ultimul timp a inceput sa isi smulga din pene si are niste urme pe fata, iar ochiul drept nu sil deschide. Oare Moare?

Răspuns Câştigător
| analexandra a răspuns:

Trebuie sa petreci foarte mult timp cu el sa-i vorbesti si sa nu tipi cand esti in jurul lui. Smulsul penelor este un semn ca este foarte stresat, si ar putea muri din cauza aceasta. In legatura cu ochiul trebuie sa mergi neaparat cu el la veterinar pentru a vedea ce a patit si pentru pene i-ar putea da niste vitamine, suplimente si alte chestii pentru papagali care sa-l ajute sa treaca peste aceasta perioada. Sper sa reziste, si nu uita, daca il duci la veterinar, ai grija sa nu-i fie frig pe drum, caci pe vremea asta ar putea muri dupa 100m de stat in colivie in frig. Sa-ti traiasca. funda?

1 răspuns:
| DoarOana a răspuns:

Buna AndreySiPerusii,
Smulgerea penelor poate avea mai multe cauze: ori e stresat, are o boala la ficat sau rinichi, umidate prea scazuta sau are paraziti interni sau externi. Ar fi trebuit sa observi daca are paraziti externi pentru ca parazitii au culoarea alba dar cum tu nu ai mentionat nimic de asta, poate nu asta e cauza.
In legatura cu urmele de pe fata, poate se scarpina datorita parazitiilor.
In legatura cu ochiul drept, cum arata? E umflat? Ii curge ochiul?
Am citit si cealalta intrebare a ta si iti spun sincer ca daca nu il duci la veterinar, in cateva luni sau mai putin va fi prea tarziu. Daca vrei sa il mai ai in viata ii trebuie neaparat o consultatie.
Cu cat il duci mai tarziu, cu atat sansele de vindecare sunt mai putine; tratamente exista, dar daca le faci prea tarziu nu vor mai avea efect.
Pa, pa