| ellyella a întrebat:

Cine imi poate spune de ce catelul meu, bichon havanez, mascul nu vrea sa manance bobite. Nu i-au placut niciodata. I-am cumparat diverse tipuri de bobite si nimic nu-l incanta. Probabil ca s-a invata t sa manance mancare gatita, dar de 1 saptamana nu mai vrea decat carnita. Cum il fac sa accepte bobitele?

9 răspunsuri:
| EvangelineLovin a răspuns:

Da,daca de mic l-ati invatat cu mancare gatita acum nu-i plac bobitele. si pisicile mele nu mananca decat 1 fel de mancare:aia mai scumpa, daca le cumpara din aia mai ieftina sta in castron si o saptamana si tot nu o mananca. ai putea sa nu ii mai dai altceva si sa ii dai doar bobite, dar vezi daca tot nu vrea da-i normal ce mananca el.

| Alinna20 a răspuns:

Paiii.Daca nu ii plac bobitele te rog sa nu il obligi sa manance pentru ca am avut un caine si l-am cam obligat si era cat pe ce sa moara eram taree ingrijorata.Mai bine dai ce ii place lui :carnita sau ce ii mai place lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amestecale cu un sos de la mancarea voasta,ca sa nu mai fie atat de uscate.
sau dai mancare din conserve(desi e mai scumpa)
dar nu vad de ce iti bati capul, dai din ce mananci si tu(ei, nu chiar orice)si faci economie, si e si mai bine pentru ca macar tu stii ce ai pus in mancarea aia.
normal ca a dat de gustul carnitei si s-a invatat cu ea la urma urmei nici nu-i rau, cainele a fost candva un mamifer carnivor.

| ellyella explică (pentru anonim_4396):

Multumesc. Asa si fac. Daca le amestec cu sos vad ca le mananca. Conserva nu prea ii place si nu i-am mai dat. Problema e ca nu am mereu carnita si as fi preferat sa manance bobite.

| babyalexa a răspuns:

Incearca cu royal canin gastro intestinal.Al meu doar pe asta o mananca, in rest doar mancare gatita ar vrea ellaughing

| ellyella explică (pentru babyalexa):

Multumesc pentru raspuns. I-am luat pana acum royal canin, dar nu cred ca erau gastro intestinal. Acum i-am luat friskies de pui si le mananca dar amestecate cu sos. Credeam ca orice caine mananca bobitele simple.

| ByancaSonya1992 a răspuns (pentru ellyella):

Oh, nu, in general, stapanii hranesc bichonii cu mancarea lor! eu am un husky de 9 luni, tot mascul, si nici lui numai ii prea plac bobitele! de ex., lui nu ii place neaparat carnea, iinsa Iubeste la NEBUNIE pateul si branza! Bafta!

| ligiligi a răspuns:

Buna.Daca a gustat bobitele si nu i-au placut inseamna ca nu ii place gustul asa ca mai bine nu il forta. Daca nici macar nu a incercat deschide-i gurita si bagai una. Daca ii plac va incepe sa manance bobite. Daca nu cumpara-i ceva pateu special pentru catei sau conserva cu mancare uscata dar sa ii dai si mancare gatita.

| dianita_4147 a răspuns:

Buna. eu am bichon maltez tot mascul si nici lui nu ii plac bobitele dar mananca dimineata iar dp amiaza ii dau carnita la gratar sau fiarta o data pe zi poti sa ii dai carnita si el mai mananca delicateselaughing pentru catei gen denta sticks sau diferite gustarele.sau lasa-l 1 zi sau 2 fara mancare si o sa manance si bobite bafta :*