| Alexaame a întrebat:

Bunaaa TPU. Revin iar cu o intrebare, legata tot de caine laughing intr-un final mi-am convins parintii sa imi ia un caine, datorita progresului de la scoala. Acum am nevoie de sfaturi. E bichon havanez, are o luna si 5 luni si incerc sa il dresez sa faca intr-un singur loc, nu am voie sa il scot afara straight face cum as putea sa il obisnuiesc?

7 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Se gasesc la pet shop lavete/scutece speciale pentru a face puii pe ele.
Incerca dupa 30-60 de minunte dupa ce a baut lichide sa il pui pe laveta, stai langa el, iar dupa ce o sa faca pe el o sa vezi ca o sa faca mereu pe el deorece simte mirosul lui ( urina lui) si doar unde simte mirosul lui o sa faca.
Incerca sa pui laveta unde o poate vedea si sa ajunga cu usurinta la ea.
La inceput o sa fie un pic cam greu, dar dupa ce o sa se obisnuiasca, nu o sa mai ai nicio probleme.
La fel o sa faci si cand o sa il scoti afara, de preferat sa ii faci un program fix ( la ora exacta) de 3 ori pe zi de scos afara ( de preferat dupa ce a baut/mancat lichide).
Iar dupa ce a facut pipi in locul corect, lauda-l ca sa stie ca a facut un lucru bun.

| Alexaame explică (pentru LaLaura):

Deocamdata nu are voie afara big grin mersi mult

| LaLaura a răspuns (pentru Alexaame):

Stiu ca nu are voie afara pana nu ii faci toata schema de vaccin. Eu ma referem cand o sa ai voie sa iesi cu el afara, ca o sa fie si atunci complicat sa il inveti sa faca doar afara.
Cainele meu a invatat dup 8 luni sa faca afara ( facea in balcon).

| Kriss96 a răspuns:

Nu este chiar atat de greuwinking Trebuie sa-i cumperi pad-uri speciale pe care sa faca si le amplasezi unde vrei tu. Apoi il urmaresti sa vezi cand face el ceva. Trebuie sa existe un tipar. In general puii isi fac nevoie dupa ce mananca. Dar fiecare caine are propriile obiceiuri. Unul din cainii mei isi facea nevoile dupa ce ma jucam cu el de exemplu. Odata ce recunosti momentul in care ar trebui sa aiba nevoie il iei si il duci la locul lui special si il ti acolo pana face ceva. Nu il lasi sa plece. Dupa ce face acolo il recompensezi cu mancare. In timp o sa invete.

| farfuriaverdex a răspuns:

Sunt scutece speciale care pot fi plasate intr-un singur loc al casei(la baie spre exemplu), spalat cu clor in locurile in care a facut deja si supravegheat in permanenta.Cand il vezi ca isi ia pozitia de facut..il muti rapid la scutec, fara bataie

| Alexaame explică:

Am incercat sa il inchid dar..tot nu vrea. O sa ma uit de scutece si tot trebuie sa o rezolv eu happy multumesc mult pentru sfaturi

| bogorodeamarian a răspuns:

De mai multe ori pe zi, cam din ora in ora, il duci in acel loc.De preferat sa fie baie sau debara sa il poti inchide acolo.Il duci si il inchizi cam 10 minute.Chiar daca plange nu il iei in seama ca pana la urma plange, daca plange, doua 3 zile dar il inveti ceva ce iti va folosi toata viata lui. Daca il duci des exista mari sanse sa il nimeresti atunci cand il taie pe el nevoile si neavand cum sa iasa sau cum sa faca in alta parte, bineinteles ca va face acolo si daca apuca sa faca de 2 -3 ori atunci nu va mai vrea el sa faca in alta parte deoarece se duce dupa mirosul lui. Daca in ora aia cat e scos din acel loc ai aflat ca a facut in alta parte, il iei si il apleci cu nasul acolo, te faci ca il certi suparat si ii spui ca nu e voie, apoi il iei si il inchizi inlocul unde trebuia sa faca...chiar daca este de o luna si ceva, este foarte destept si va intelege repede dar la varsta aia e normal sa nu stie care sunt regulile casei happy