| ruxi a întrebat:

Cainele meu are foarte multi purici.
Acum o luna i-am facut baie si l-am dat cu parackil iar dupa 2 zile tot mai avea purici. Dupa doua saptamani i-am luat alte picaturi de 50 de lei, sunt obosita acum si nu mai stiu cum se numeaulaughing, dar el inca are purici.
Ce sa-i mai fac?

7 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Dar cu zeam, a de lamaie sau otet, in special in jurul cozii, pe spate si burta. purecii nu suporta substantele acre.

| viotedy a răspuns:

Zeama-scuze.

| karsivan a răspuns:

Off, deparazitare externa se face lunar deci la o luna, 30 zile pui ori parakil, ori pui ce vrei tu, dar o data pe luna atat tine efectul la medicament. Suplimentar daca sunt multi purici in zona ii pui si zgarda antipureci. Tu ce credeai ca ai dat o daca de purici si gata?! Si apropo, pipete sau parakil se pune la 2 zile de la baie nu imediat.

| kaBooMx a răspuns:

Poate purici sunt si la el in "cusca", tu dupa ce ii face baie ei se pun la loc. Incearca sa dezinfectezi si alte locuri.

| Lucky8 a răspuns:

Deparaziteaza-l intern si extern (pune-i zgarda anti purici, e cea mai buna).

| geo9606 a răspuns:

Trebuie a ii dai regula cu picaturi pentru ca raman pe el oua si eclozeaza.Dezinfecteaza locul unde sta, dar ai grija ca substanta sa iti fie recomandata de veterinar sa nu-l omori.

| acoperisuri a răspuns:

Ectocid pudra, zgardă antipurici Beaphar pentru caine sau incearca beaphar picaturi