| Shеili a întrebat:

Cainele meu statea la matusa mea la tara,si sa agatat de un gard cu gatul si a curs si singe, cred ca sa zbatut puternic sa iasa si sa atins coloana vertebrala,acuma l-au adus acasa la oras si nu misca deloc picioarele din spate si daca-l ridic in picioare cade jos tremura nu se tine deloc,veterinarul ii face injectii pentru picioarele din spate, maninca, bea, face treburile pe pelinca, are vreo sansa? si ce pot sai mai fac? mi se fringe inima sa-l vad asa. Astazi am inceput tratamentul cu injectiile.Multumesc Precizez rasa pechinez

19 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

O usoara inflamatie la coloana, si si tu poti ajunge sa te simti paralizata. Dar, dupa tratamet, scade inflamatia si nu mai apasa nervul, si atunci iti revi si treptat iti recuperezi si mobilitatea si simtul in picioare. Doar daca nervul a fost retezat complet, doar atunci nu mai este nicio speranta.
Nu dispera, fa exercitii pentru picioarele lui, cum ar fi sa faca genoflexiuni, sa nu ii se artofieze muschii, apoi in cel mult 2 luni, trebuie sa se vada un rezultat.
Si in cazul cel mai trist, tu vei avea consolarea ca ai incercat tot ce ai putut pentru el.

| Shеili explică (pentru Zenithf):

Multumesc de ajutor nu imi pierd speranta niciodata!

| Dariaaaaafaranume a răspuns (pentru Zenithf):

Da, dar nu se stie exact ce are( o inflamatie sau ceva mai grav).Dar nu inteleg un lucru, daca nu se mai misca, cum sa fie doar o simpla inflamatie? confused

| Dariaaaaafaranume a răspuns (pentru Shеili):

Eu nu spun chestiile astea ca sa-ti pierzi speranta, dar trebuie sa ne gandim si la ce i se poate intampla mai rau. Bineinteles ca exista sanse.

| Shеili explică (pentru Dariaaaaafaranume):

Sincer chiar ma descurajezi

| Dariaaaaafaranume a răspuns (pentru Shеili):

Dar, acum sincer, tu ce vrei? Sa-ti spunem sa nu-ti pierzi speranta sau sa-ti zicem un adevar sau ceva care poate fi adevarat? Acum pe bune.

| Dariaaaaafaranume a răspuns (pentru Shеili):

Uite asta e adevarul: daca e sa moara, moare si daca e sa stea pe pamant, sta pe pamant. Chiar daca nu-ti convine, ASTA E ADEVARUL.Tu ai zis "are vreo sansa?" si eu ti-am raspuns: "Are sanse dar nu cred ca multe". E treaba ta ce faci mai departe. Intr-un fel, fiecare cu cainele lui. Punct.

| Shеili explică (pentru Dariaaaaafaranume):

Nu si gata

| Zenithf a răspuns (pentru Dariaaaaafaranume):

Daca inflamatia apasa pe nerv, e ca si cand esti la stomatolog si ti-o dat injectia, te amorteste.

| Zenithf a răspuns (pentru Dariaaaaafaranume):

Mai mult, tu stii cum faci cucui de la o lovitura. Asa poate fi si cu coloana, de la o agresiune, sa se umfle teaca de protectie a maduvei spinarii, ca sa o protejeze, dar tot din cauza umflaturii, nervii sa fie amortiti. Si pentru asta ia un tratament cu antiinflamatoare, si treptat poate sa-i revina sensibilitatea si apoi mobilitatea in membrele inferioare. Nu zic ca nu se poate mai rau, dar ca se poate, si sa speram, ca este mai bine.

| Dariaaaaafaranume a răspuns (pentru Shеili):

Nu inteleg ce vrei sa spui cu asta.

| Shеili explică (pentru Zenithf):

Da i-a pus pechinezului meu ceva pentru inflamatie in picioarele din spate veterinarul happy

| Dariaaaaafaranume a răspuns (pentru Zenithf):

Aici ai dreptate, dar eu nu sunt veterinar ca sa-i spun ce are. Eu mi-am spus parerea pentru ca si eu am patit asta cu cainele meu, chiar daca i s-a parut ca sunt dura. Eu i-am povestit ce mi s-a intamplat si e treaba ei daca i se pare ca o descurajez. Mai departe e cainele ei si problema ei.

| karsivan a răspuns:

Raspunsul sigur o sa-l aflati facand o radiografie.

| Z3R0H0uR a răspuns:

Este un lucru temporal, nu iti face griji, isi va reveni in maxim 2 saptamani. happy

| Dariaaaaafaranume a răspuns (pentru Z3R0H0uR):

Nu este doar o zgarietura ca sa zici ca ii trece in 2 saptamani. Cum am zis si inainte, este destul de grav daca s-a lovit la coloana si nu mai misca picioarele. Pisica mea care doar vomita a trebuit sa ia tratament timp de o luna. Deci, presupun ca va dura mai mult.

| Dariaaaaafaranume a răspuns:

Si eu am avut un caine pe care l-a lovit masina, dar n-a murit. Nu stiu cum, i-a lovit coloana si nu mai putea sa miste picioarele din spate. S-a chinuit asa cam vreo 2-3 saptamani si, bineinteles, l-am dus l-a veterinar. Acesta a spus ca nu mai are nicio sansa si, ca sa spun asa, l-a omorat. Deci ce vreau sa spun este ca daca s-a lovit la coloana este foarte grav si poate sa ramana paralizat. Veterinarul a spus ca daca nu murea ramanea paralizat, si am preferat sa fie mort decat sa se chinuie inca nu stiu cat timp. In orice caz tot acelasi final era: ca-l lasam sa se chinuie si apoi sa moara sau sa moara direct. Daca zici ca il doare si nu mai misca deloc picioarele, ei bine nu cred ca mai are vreo sansa. Veterinarul a spus ca daca l-am fi dus chiar cand s-a intamplat poate mai era vreo sansa, dar noi l-am dus dupa 2 saptamani. Daca s-a intamplat asta demult nu cred ca mai are nicio sansa, dar daca s-a intamplat mai de curand poate mai are.

| Shеili explică (pentru Dariaaaaafaranume):

S-a intimplat alaltaieri iar tratamentul l-am inceput ieri

| Dariaaaaafaranume a răspuns (pentru Shеili):

Inseamna ca poate o sa scape daca zici ca tratamentul l-a inceput ieri.