| anonim_4396 a întrebat:

Cainele meu va ramane la fel daca il castrez? Ma refer la suplete, la cheful de joaca, la faptul ca e pasnic si fidel si dragut. Sunt chestiile astea variabile in funtie de hormonii pe care i-as inlatura?

6 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Sigur o sa se ingrase... Dar daca ii esti aproape si ii arati ca-l iubesti in timp scurt totul revine la normal, va fi la fel ca inainte, la fel de iubitor si sensibil.

| Parintele a răspuns:

Nu. O sa fie mai putin jucaus, o sa doarma mai mult, o sa "imbatraneasca" mai repede si o sa dea senzatia ca i-a pierit cheful de viata. Si cel mai rau o sa se ingrase cam aiurea.

| rosuv a răspuns:

In general total gresit ce s-a spus pana acum aici.Castrarea contribuie la o viata mai lunga si mai sanatoasa a cainelui si trebuie sa se faca inainte de a ajunge la maturitatea sexuala.Castrarea masculului poate preveni tumorile testiculare si poate preveni problemele cu prostata.Castrarea micsoreaza de asemenea posibilitatea tumorilor la glandele perianale si la hernie, care sunt observate in mod normal la cainii in varsta.Masculii castrati de cand erau mici sunt mai putin agresivi fata de alti masculi si nu sunt atrasi de femelele in calduri. Un mascul castrat va fi mai putin tentat sa paraseasca locul unde traieste si sa inceapa sa umble pe strazi cautand sa se imperecheze. Este mai putin probabil ca masculii castrati sa-si marcheze teritoriul prin urinare.Scuze pentru a nu iti castra cainele: 1."va fi mai gras si mai lenes"- Castrarea poate diminua tendinta naturala a cainelui de a vagabonda, dar nu-i va afecta in nici un fel activitatea. Cand cainii se ingrasa cu adevarat dupa ce au fost castrati, de obicei acest lucru este atribuit unei combinatii a supra hranirii si a inactivitatii. Nu uita sa reglezi cantitatea de mancare in functie de nivelul de activitate.
2."Personalitatea cainelui meu se va schimba"-Orice schimbare va fi buna. Dupa ce este castrat, cainele poate deveni mai putin agresiv fata de alte animale, va umbla mai putin, si probabil va avea o personalitate mai buna. Actiune de marcare prin urinare, lucru care este facut de caini pentru a-si marca teritoriul, se micsoreaza sau chiar dispare dupa castrare.
3."Sunt ingrijorat pentru ca ii se va face anestezie"-Toti stapanii sunt ingrijorati ca animalelor lor li se va face anestezie. Desi mereu exista un risc minim, dispozitivele din ziua de azi folosite de veterinari monitorizeaza inima si ratele respiratorii pe perioada operatiei pentru a se asigura ca pacientii lor se simt bine. Beneficiile medicale de a avea un caine castrat depasesc de departe riscul implicat de anestezie. Consulta-ti veterinarul daca esti ingrijorat de aspectul acestei proceduri.
Mii de animale de companie sunt castrate in fiecare zi. Este o operatie cu risc minim, in general fara complicatii. Consulta-ti veterinarul asupra procedurii particulare care va fi facuta cainelui tau.
In mod normal veterinarul tau te va instrui sa nu-i dai de mancare si de baut cainelui inainte cu 12 ore sau peste noapte inainte de operatie.Trebuie sa incerci sa-l faci sa fie linistit si sa nu-l lasi sa sara sau sa-si roada cusaturile. Veterinarul tau iti va explica cum trebuie sa ai grija de operatie, mai ales cand pansamentele trebuiesc inlocuite.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cainii, sunt ca oamenii. Tu, cum te-ai simnti daca te-ar castra cineva?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O sa fie mai usor cu niste grame rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nui face asta va muri repede