| Wehrmacht a întrebat:

Cam ce pot face sa scap teafar de niste caini cand sunt pe bicicleta(eu, nu cainii)? Nu ma refer la aia mici.Ma plimbam azi singur cu bicicleta,trec de o panta, sunt obosit facut praf, viteza mica si vad ca la 1-2m de mine sunt 3 dihanii care latrau cat ii tinea plamanii si ma alergau.Am avut noroc ca a urmat o vale si am pedalat de la adrenalina cum n-am mai facut-o niciodata.
Deci...ce pot sa fac cand mi se intampla asta? I-ar descuraja o explozie nu prea mare?

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia mancare cu otrava si da-le data viitoare. Extraordinar ce se intampla cu cainii astia.Si ce apatit si userul care i-a rupt pantalonii.da-le otrava si scapi de ei efinitv, javrele dracului.

| Wehrmacht explică (pentru anonim_4396):

M-am gandit si la asta da' parca nu prea vreau sa omor cainii aia, ca nu par potai abandonate.Primu' lucru la care m-am uitat a fost gura da' era un d-ala negru, mare, blanos.
Data viitoare cand mai merg pe acolo iau cu mine ceva improvizat care face un boom si daca nu ii descurajeaza iau ceva care face un boom si mai mare.
Oricum, am intrebat asa...in general, ca pe acolo am trecut sa vad ce este si am zis ca ma papa cainii dupa care mistretii sau lupi ca n-am avut o ruta exacta, am mers pe un drum mai pustiu dupa care am intrat intr-o padure.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai bicicleta cu cos poti pune cateva pietre si sa te faci ca dai in ei, daca nu refuza sa inceteze poti arunca cu pietre in ei.
Poti folosi si un pistol cu capse e foarte util in situatii de genul.
Oricum cel mai bun lucru pe care poti sa il faci e sa te dai jos de pe bicicleta, pentru caini placerea vanatului e cea mai mare, pentru ei e ca o joaca si daca vad ca tu nu o sa te mai joci o sa inceteze, joaca de unul singur nu are farmec.

| 11190994 a răspuns:

Pai mie mi s-a intmplat cu un caine de inaltime medie am incercat sa arunc cu pietre dupa el dar tot se apripia era iarna si ca incaltari aveam niste bocanci fiind foarte speriat i-am dat 2 bocanci in gura de a fugit mancand pamantu de atunci nu imi mai este frica de caini

| Maryusell a răspuns:

Baii frate si mie mi s-a intamplat laughing
Afare era noroi pe jos si multe baltoace.
Eu ma plimbam fara nici o grija...cand, colo vad 2 caini mai mici (ee nu are ce sa'mi faca). Apoi vad si o dihanie da'ia mare cat un copil de 7-8 ani.Si tiam mai spus erau multe baltoace ( si ce sa fac oare?) Am intrat prin balti si prin nori laughing Un caine ma apucat de pantaloni si ia rupt. laughing dar. am scapat. Cand am ajuns acasa... mama si-a pus mainile in cap cand m-a vazut plin de nori (sifonat in ultimu' hal) rolling on the floor.
Deci ca sa scapi de caini trebuie sa'l iei pe cainele tau cu tine.Cainele tau si cu ei se miros in fund, iar tu faci ce vrei. laughing
FUNDA?

| VladD2013 a răspuns:

O petarda ar cam trebui sa ai la tine in buzunar... sau si o pietricica e indeajuns sa te prefaci ca dai ca fug dar cu petarda...

| XT5 a răspuns:

Ii poti stropi cu apa din bidon ca sa-i dezorientezi sau poti investi intr-un spray cu piper sau un aparat cu ultrasunete, sau o explozie(cum zici tu happy )ii va speria, din moment ce sunt concentrati asupra ta.

| BounceOne a răspuns:

Eu te sfatuiesc, ca data viitoare cand ti se intampla asta, sa te dai jos de pe bike, si sa mergi incet pe langa ei. Daca ai facut asta si ina mai latra, si vin spre tine sa te muste, iti spun din propria experienta urmtoarele: sa vorbesti cu ei"cutsu, cutsu" si cacaturi de-astea, ori arunci cu pietre fara sa-i lovesti, ori de dai cate un picior in gura...