| anonim_4396 a întrebat:

Mergeam la magazin cu bicicleta si deodata apar doi caini pe langa mine care latrau in continuu si la un momendat unu' a vrut sa ma muste si am cazut de pe bicicleta. Cunosc persoanele care detin acei caini si as vrea sa fac o plangere la politie happy Vreau sa stiu daca se poate intampla ceva cu proprietarii / cainii si daca este ok ceea ce fac in functie de lege.
Mi-au mai spus si alti vecini ca si pe ei au incercat sa-i muste, la fel si pe mama mea care se duce in fiecare dimineata la munca.

Răspuns Câştigător
| nouatigaraelectronica a răspuns:

Daca este o problema veche si care continua sa se intample zi de zi, trebuie gasita o modalitate de rezolvare. Daca se poate sa se rezolve pe cale amiabila ar fi si mai bine. Cel mai indicat este sa vorbiti cu proprietarul cainilor sa gaseasca dansul o rezolvare. In ultima instanta, daca nu exista intelegere, se poate apela si la politie. O seara buna.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca faci plangere la politie si poti dovedi plangerea atunci stapanul va fi amendat.
Ar fi bine ca toti vecinii sa-l atentioneze pe proprietarul cainilor, in sensul ca daca ii mai lasa liberi pe strada va fi reclamat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca politia isi face treaba va primi si amenda proprietarul

| crytical a răspuns:

Fii atent daca se mai intampla asa ai 2 feluri in care poti scapa de ei:
1. Ori te tipi tare la ei si te faci inspre ei cu bicicleta sau cu ceva ce ai tu in mana (da te tipi tare).
2.Ori ii alinti (asta n-am incercat-o da asa am auzit.)
Cat despre plangere du-te frumusel la usa lor si le zici, bai cartofarilor daca va mai prind cainii pe strada liberi mergem direct la politie si rezolvam problema. Eventual te caci intr-o punga si o lasi la usa ca sa stie cine e sefu. Bafta.

| TimoTimo a răspuns:

P.S : Nu vreau sa ajunga pe la inchisoare sau sa primeasca amenda, doar sa nu mai lase cainii liberi.