| mardeamor a întrebat:

Care este cea mai frumoasa sau credincioasa rasa de caini de talie mare?

9 răspunsuri:
| elena a răspuns:

De-a lungul anilor, Labrador Retriever-ii au devenit utili ca si caini-calauza pentru orbi, surzi sau alte persoane cu diferite handicapuri datorita inteligentei, disciplinei si temperamentului lor echilibrat, precum si datorita abilitatii lor de a se intelege de minune cu oamenii. Ei sunt antrenati ca si caini de terapie, pentru a aduce alinarea persoanelor internate in azile si a copiilor cu tulburari de natura emotionala.
Fortele militare si politia au intrebuintat aceasta rasa, pentru rafinamentul mirosului lor in luarea urmei criminalilor, drogurilor, armelor, bombelor si pentru identificarea persoanelor prinse sub daramaturile produse in urma cutremurelor sau in urma altor dezastre.

| glamour a răspuns:

Despre doberman se spune ca este foarte credincios si are un singur stapan toata viata, insa orice caine iti este credincios, nu exista cea mai frumoasa rasa, cea mai frumoasa rasa e aia care iti place tie.

| Muflă a răspuns:

Setterii irlandezi sunt superbi dar au o fire mai independentă thinking Cea mai credincioasă rasă nu există, fiecare câine are o personalitate diferită și depinde și de cum a fost crescut... Eu am avut doi câini de rasă și au fost niște mici curve, pe când ăia vagabonți de la care n-ai nicio pretenție mă conduc în fiecare seară până acasă.

| ZumZz a răspuns:

Collie Rough :X sunt foarte sufletisti :X

http://www.google.ro/......tp?/imgres r:19, s:21&tx=143&ty=124&biw=1280&bih=815

| Bot a răspuns:

Ciobanesc mioritic cred

| MiyakoSaki a răspuns:

Ciobanescul german, este credincios si de talie foarte mare.

| dEEa_8468 a răspuns:

Husky

| Maly_8260 a răspuns:

Ciobanesc german