| dragosx2002 a întrebat:

Cine are de vandut caini de rasa de talie mare la un pret convenabil?

10 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Caini de rasa(cu pedigree) si sanatosi nu gasesti decat in canise ce nu cresc mai mult de 2-3 rase la un pret minim de 200e,daca te multumesti cu un caine care seamana nu o anumita rasa atunci gasesti pe mercador.
Un caine fara pedigree se numeste metis(corcitura) fiindca nu stii ce stramosi are, poate sa se fi strecurat si unul din alta rasa. In plus, te poti trezi cu boli genetice mai tarziu sau in loc sa fie de talie mare, e talie medie, de aceea e cel mai indicat un caine cu pedigree.
Sper ca ai inteles ceva!

| Kriss96 a răspuns:

Depinde ce inseamna convenabil pentru tine. Pentru ca "de rasa" inseamna "de rasa pura", care inseamna pedigree. Iar acel pedigree iti asigura faptul ca acel caine este original, si nu un metis pe care il gasesti pe toate drumurile. Mai mult, pedigree-ul asigura sanatatea catelului, precum si faptul ca nu sufera de boli specifice rasei respective. Exista multe rase de talie mare. In functie de ce vrei pretul poate porni si de la 500 de euro. Asta ar fi un minim. Asa ca mai bine iei un amarat din drum, daca tot vrei caine cu 100 de euro (probabil asta inseamna convenabil pentru tine), dat fiind ca oricum vei obtine un metis de la un samsar (adica TOTI aia care NU sunt canisa inregistrata si NU vand pui la preturi neconvenabile).

| CiprianDoarEu a răspuns:

Am eu un pui de haschi siberian (alb pe burta, negru pe spate, ochii albastri bine intelesbig grin) Puiul are 4 luni. Pret convenabil? thinking Fa-mi o oferta. big grin Cat ai fi dispus sa dai?

| dragosx2002 explică (pentru CiprianDoarEu):

Unde locuiesti?

| dragosx2002 explică (pentru CiprianDoarEu):

Unde locuiesti? As da cam 150-200 lei stiu ca este cam putin, dar parintii mei nu prea vor si eu doar atat am la pusculita.

| dragosx2002 explică (pentru CiprianDoarEu):

De mult imi doresc un caine dar nici odata nu am avut parte

| RedNose a răspuns (pentru dragosx2002):

Stii cat te costa intretinerea unui caine? Ca adult cam 300-400lei,iar pui, doar pe vaccinuri dai 200lei+ alte chestuieli, o sa ajungi la un pret dublu, daca nu triplu. In plus, trebuie sa te gandesti si la eventualele probleme de sanatate daca doamne fereste apar. Daca parintii nu vor cainele cine iti va da bani de toate cele necesare? Daca se va simti rau crezi ca-l va duce la veterinar sa de-a bani pe consultatie si tratamente? Stiu mentalitatea asta. Iar, un caine nu-l cresti cu resturi de la masa. Mai bine adopti un maidanez si gata.
Citeste-te si asta:
http://amstaffromania.ro/Thread-Iti-permiti-un-caine

| dragosx2002 explică (pentru RedNose):

Parintii mei nu vor sa ia iei dar daca eu il voi lua ei ma vor ajuta la restul'.

| RedNose a răspuns (pentru dragosx2002):

Mergi prin adaposturi ca mai gasesti si caini de rasa abandonati si adopta, in plus, faci si o fapta buna.