| KaterinaPetrova a întrebat:

Catelusul meu bichon havanez de 2 luni jumate are purici multi. i-am pus zgarda bio de purici, 3 picaturi pentru purici si tot degeaba. puricii i se strang pe nas si pe cap. ce sa fac?

9 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Parakill e cel mai bun. E o sticluta de 5 ml si poti sa o folosesti de mai multe ori.

| KaterinaPetrova explică (pentru RedNose):

Cu parakill i-am dat. 3 picaturi. Are 1.800 de grame catelusul

| RedNose a răspuns (pentru KaterinaPetrova):

Dupa ce i-ai dat in 24-48ore isi face efectul, nu imediat, ori mor, ori incep sa plece de pe el. Ai grija, sa nu speli catelul timp de 2 saptamani sau sa-l feresti de apa, ex: ploaie

| RedNose a răspuns (pentru KaterinaPetrova):

Mai mi-a zis cineva zilele astea de uleiul de lavanda si eucalipt, pui la ceafa si la baza cozii(unde incepe coada) cainelui cateva picaturi din unu si cateva din celalalt. Aceste doua uleiuri sunt folosite la zgarzile antipurici.

| RedNose a răspuns (pentru KaterinaPetrova):

Samponul pe care il folosesc eu antipurici este din carrefour,e ieftin,dar bun. Dupa ce-l speli cu sampon antipurici apucate de puricat si spalal si pe fata,bot,ca puricii fug unde este uscat, fara sampon.
Daca nici asa nu scapi mergi la farmacie si cumpara o fiola de neostomosan si pune o fiola la un litru ce apa si da pe caine, nu e toxica, deci poti sa-i dai de la bot pana in varful cozii, de la asta 100% scapa de purici, doar ca nu tine mai mult de 5 zile solutia, dar ai putea sa-i dai dupa cateva zile cu parakill ca sa nu mai urce alti purici pe el.

| KaterinaPetrova explică (pentru RedNose):

Cum adica timp de 2 saptamani? dupa ce i-am dat cu parakill?

| RedNose a răspuns (pentru KaterinaPetrova):

Da,cam asa, ca sa intre in piele si sa-si faca efectul. Eu i-am dat o data cu advantix si dupa vreo 4 zile s-a bagat sub furtun cand spalam prin curte si de atunci a urcat puricii pe ea.

| GrepolisKing a răspuns:

Du-l l-a un petcenter
acolo iti vor arata ei ce sa faci...ba chiar ti-l vor scapa cu o baie

| Simon_Darius_1999 a răspuns:

Simplu deparaziteazal, sti tabletele alea de deparazitare, daca nu intreaba un veterinar. dar nu cred ca la doua luni se face asa ceva.pana atunci ori lasa-l asa ori spalal si i-al in casa