| wagen a întrebat:

Ce fel de hranire au albinele? dar fluturii? funda xd

Răspuns Câştigător
| Cosminovici18 a răspuns:

Animal Erbivor inseamna sa manance iarba...ei dar aceste insecte albinele si fluturii se hranesc cu nectarul florilor! Dar fluturii sunt de mai multe specii iar in functie de specie difera si hrana!

4 răspunsuri:
| Ramona000 a răspuns:

Buna! Fluturii se hranesc cu nectar, un lichid dulce aflat in majoritatea florilor, pe care il extrag prin introducerea proboscidei in floare. Florile produc nectar exclusiv pentru a atrage insectele. Si albinele se hranesc cu mierea pe care o produc ele din polenul florilor!

| Cosminovici18 a răspuns:

Buna! Fluturii se hranesc cu nectar, un lichid dulce aflat in majoritatea florilor, pe care il extrag prin introducerea proboscidei in floare. Florile produc nectar exclusiv pentru a atrage insectele. Si albinele se hranesc cu mierea pe care o produc ele din polenul florilor!

| GeosBIOS a răspuns:

Amndoua se hranesc in principiu cu nectarul florilor. MIerea este rezultatul amestecarii nectarului cu o serie de enzime secretate de albine si este produsa pentru a fi consumata de stup pe timp de iarna. Fluturii, in functie de specie, mai pot consuma si altceva decat nectar, atat timp cat este dizolvat in apa pentru a fi supt, cum ar fi seva arborilor, sucurile unor fructe, polen samd. De asemeni si albinele se mai hranesc cu polen.

| wagen explică:

Iti multumesc dar vroiam sa aflu daca este erbivora sau nu... ty oricum

| Cosminovici18 a răspuns (pentru wagen):

Animal Erbivor inseamna sa manance iarba...ei dar aceste insecte albinele si fluturii se hranesc cu nectarul florilor! Dar fluturii sunt de mai multe specii iar in functie de specie difera si hrana!