| MirunaC a întrebat:

Ce parere aveti despre Egipt(tinand cont trecutul sau pe care eu il consider fascinant)? Sunteti atrasi de misterele acestei lumi ce a incetat sa mai existe fiind inlocuita de teroare si rautate? Funda pentru cel mai frumos raspuns

Răspuns Câştigător
| FucktheSystem a răspuns:

Egipt?! M-ai nimerit.
Cum ai spus și tu un imperiu cândva înfloritor a ajuns acum în zilele noastre ceva josnic. O să încep cu un caz care pe mine m-a impresionat. Este vorba despre un cimitir din Cairo ( care este un oraș suprapopulat) în care pur și simplu se locuiește, adică oamenii dorm în cripte, își spală rufele acolo, gătesc acolo, fac totul acolo. Oamenii ăia sunt la limita sărăciei, pentru ei o liră egipteană e o avere ( echivalenul a 2 lei de la noi). Sincer am fost îngrozită că în timpul unei plimbări pe Nil, cel care naviga vasul a aruncat în Nil o liră iar un copil pur și simplu s-a dus la fund după ea...
O altă chestie care mi-a atras atenția sunt urmele cutremurului din 69 ( sper să nu mă înșel). Acum sincer pot să zic că încă
încă sunt clădiri lăsate în paragină de atunci din lipsă de bani.
Alt aspect îngrijorător este salubritatea, care lasă de dorit și de aici mulți copii egipteni mor datorită bolilor.
Oricum, egiptul este prezentat frumos, ca un obicetiv turistic perfect, dar dacă ai avea aceeași ocazie care am avut-o eu ( să stau 3 zile cu program liber în Cairo) te-ai îngrozii la cât de rău o duc oamenii de acolo.

3 răspunsuri:
| Birjaru a răspuns:

Era teroare si rautate si pe vremea faraonilor, chiar mai multa decat dupa cucerirea egiptului de catre musulmani. Singura perioada relativ pasnica fata de alte entitati politice ale vremii a fost cand egiptul era provincie romana. Egiptenii de azi nu mai sunt etnic cei din antichitate, sunt un mix intre vechii egipteni si arabi. De altfel nici vechii egipteni nu erau o etnie unitara, printre ei existand si acei "hiskos", care aveau pielea neagra, existau semiti, libieni...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si inainte a fost teroare si rautate nu te speria.

| MirunaC explică:

Fuckthesistem ai dreptate.eu una abia astept sa ajung in Egipt pentru ca mie mi se pare fascinant.Stiu cata saracie e din spusele unor prieteni care au vizitat aceasta tara.ai fundita pentru ca mi-ai prezentat complet parerea ta:*