| Stefa1415 a întrebat:

Ce simptome au catelele inainte de nastere? Am un ciobanesc german si vreau sa stiu cand o sa nasca. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| MBesty a răspuns:

Schimbarea temperaturii corpului
Cainii au o temperatura obisnuita a corpului de peste 38oC. Cu ajutorul termometrului, poti verifica daca aceasta scade. Cu 12 pana la 24 de ore inainte de nasterea puilor, temperatura corpului catelei scade la 37oC sau chiar mai putin.
Reducerea apetitului
Semn care apare de obicei la cateva zile inainte de nastere, reducerea apetitului este insotita si de o atitudine mai sedentara a catelei gestante. Pune-i la dispozitie apa proaspata langa culcus atunci cand observi ca mananca tot mai putin.
Schimbari comportamentale
Cele mai evidente modificari comportamentale inainte de nastere vizeaza atitudinea catelei fata de culcus. Atunci cand incearca sa "sape", apoi se intinde jos, travaliul se apropie tot mai mult.

2 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Va avea burta mare...

| Stefa1415 explică (pentru cristimihailov):

Wow nu stiam voiam sa zic ca ce simptome are inainte de nastere nu dupa o sapt. dupa doua zile de ex.