| adicristian a întrebat:

Vreau si eu sa-mi iau câne si nu stiu ce sa aleg intre ciobanesc german si pittbull?winking

Răspuns Câştigător
| Angellover2001 a răspuns:

Pibullii sunt mult mai frumosi. Dar eu iti recomand Ciobănesc german.
Câinele este docil, atașat până la moarte de stăpân. Este ușor de educat pentru că marea lui plăcere este să facă pe placul stăpânului. Este liniștit și ușor de abordat, înțelegător și încrezător în stapân. Este un cavaler care vă va însoți pretutindeni cu eleganță, echilibrat afectiv, foarte ager, iute și cu reacții tipice câinilor de pază și protecție. Se adaptează rapid situațiilor neprevăzute. Educarea lui necesită fermitate din partea stăpânului, dar nu suportă tratamentele dure sau brutale. S-a constatat că au existat împerecheri numeroase între câinii ciobănești și lup, descendenții fiind domesticiți și utilizați pentru pază.

Sper ca te-am putut ajuta... happy

10 răspunsuri:
| Chαяtreux a răspuns:

Ciobanesc german. Este cel mai bun prieten al omului, si daca il iei de mic si te ocupi de el te va iubi mult. [Propria experienta: un barbat care avea un ciobanesc german de vreo 8 ani a trebuit sa plece in alta tara si mi-a lasat mie catelul. Acesta, pentru ca ii era dor de stapan, nu a mancat nimic si nici nu se ridica de jos. I don't want to see a trebuit sa il duc inapoi] acum am si eu 2 pe care i-am crescut de mici, si sunt foarte atasati de toata familia big grin

| TheStory a răspuns:

Ciobanesc German.

Răspuns utilizator avertizat
| skirlex a răspuns:

Ciobanesc

| allison20 a răspuns:

Ciobanesc german! Am si eu unul si sunt foarte multumita de el. E ascultator, cand trebuie atunci latra, nu face mizerie.

| JockerStoica a răspuns:

Ciobanesc german, pentru ca ai mai multa siguranta decat cu pitbullul care are prostul obicei sa preia controlul.

| Coco5 a răspuns (pentru JockerStoica):

Eu am 2 pitbuli si nu am nici o problema cu eiwinking

| JockerStoica a răspuns (pentru Coco5):

Conteaza si stapanul care educa cainele.

| Coco5 a răspuns (pentru JockerStoica):

Corect! Ai mei sunt cuminti cu membri familie dar in rest cu straine e durese!

| adicristian explică:

Va multumesc la totiwinking