| catutu666 a întrebat:

Imi puteti zice si mie despre Ramadan Ce semnificatie religioasa are? Care sunt mincarurile traditionale? Ce activitati se desfasoara? Ce ornamente sunt folosite

5 răspunsuri:
| Anesia27 a răspuns:

Ramadanul sau ramazanul (arabă رمضان, Ramaḍān, persană Ramazan, AFI: rɑmɑˈdˤɑːn; turcă Ramazan) este a noua lună a calendarului islamic, care durează 29 sau 30 de zile. Este luna postului, fiind sărbătoarea musulmană cea mai importantă. Sărbătoarea Eid ul-Fitr (arabă عيد الفطر) este cea care marchează încheierea postului, dar și prima zi a lunii care succede ramazanului.

Ramazanul este considerată luna pocăinței și sacrificiului, care celebrează perioada în care profetul Mahomed a primit revelația coranică. Timp de aproximativ 30 de zile, musulmanii adulți trebuie să postească din zori până după apusul soarelui. Postul înseamnă abstinența de la mâncare, băutură, fumat și relații sexuale, în intervalul menționat. Călătorii, femeile gravide, femeile care alăptează și bolnavii pot amâna postul, urmând a-l ține ulterior. În această lună, considerată a iertării și a milei, musulmanii nu trebuie să mintă, să jignească sau să blesteme. Religia islamică stabilește postul ca un mijloc de purificare, un exercițiu de autocontrol și o dovadă de credință.

Cam atat.

| AlleD a răspuns:

Am si eu asta in caietul de vacanta la romana laughing

| catutu666 explică (pentru AlleD):

Tare

| catutu666 explică (pentru catutu666):

Dar nasolo ca trebuie sal facemcrying

| Delly98 a răspuns (pentru AlleD):

Si eu.