| anonim_4396 a întrebat:

Cum ar trebui sa fie dresat un caine pentru a fi ascultator?

Răspuns Câştigător
| baru a răspuns:

Cu calm aptitudine pentru dresaj inclinatie si dragoste pentru animale

9 răspunsuri:
| cosmin2221 a răspuns:

Ar trebui un dresor si pe luna il platesti cu cate 400 ron(min) si max 1000 ron daca vrei: Ca si copiii, cateii nu stiu unde sa se duca si ce sa faca, daca nu sunt invatati. Cu cat sunteti mai perseverent in a urma procedurile de baza ale dresajului casnic, cu atat mai repede catelul va invata care este comportamentul potrivit. Poate dura cateva saptamani sa dresezi un catel, iar cu unele dintre rasele mici poate dura chiar mai mult.

Un catel mai mic de sase luni nu isi poate controla vezica mai mult de doua ore o data. Daca trebuie sa plecati de acasa mai mult de trei sau patru ore pe zi, zilnic, poate ca aceasta nu este cea mai buna perioada pentru a adopta un catel. Nu trebuie sa ii dati catelului sansa sa murdareasca toata casa; stati cu ochii pe el de fiecare data cand sunteti acasa. Pentru un catel mic, va trebui sa fiti atenti la nevoile acestuia o data la doua ore, dupa fiecare masa si dupa ce se joaca.

dog

Iata cateva lucruri pe care le puteti face:

- Uitati-va dupa semnele care arata ca trebuie sa elimine, precum turele prin camera sau in cerc. Cand observati aceste semne, puneti mana imediat pe lesa si iesiti cu el afara, sau, daca are doar cateva luni, duceti-l in locul in care are voie sa isi faca necesitatile. Daca isi face nevoile acolo unde trebuie, laudati-l si recompensati-l.

- Laudati catelul de fiecare data cand isi face nevoile afara, imediat dupa ce a terminat, nu dupa ce s-a intors deja in casa. Acesta este un pas crucial, deoarece este singurul lucru care il va face sa stie ce se asteapta de la el.

dog

- Alegeti un loc anume si intotdeauna duceti catelul la acel loc, utilizand o lesa. Duceti-l la o plimbare mai lunga sau la joaca doar dupa ce a eliminat.

- Daca trebuie sa curatati "accidentele" petrecute in casa, luati carpele sau hartia igienica cu care ati curatat si lasati-le in baie, in locul in care are voie sa isi faca necesitatile in caz de urgenta. Mirosul va ajuta catelul sa identifice acea zona ca fiind locul in care ar trebuie sa faca aceste lucruri.

- In timp ce catelul isi face nevoile, folositi anumite cuvinte, usor de retinut, pe care sa puteti sa le repetati atunci cand il duceti la locul in care ar trebui sa faca acest lucru, pentru a-i reaminti ce are de facut.

Asigurati-i catelului un program de hranire bine stabilit si aveti grija sa beneficieze de o dieta de o calitate ridicata, pentru a face dresajul casnic mai usor de realizat. In functie de varsta, cateii au nevoie, de obicei, sa fie hraniti de trei sau patru ori pe zi. Hranirea catelului la acceasi ora in fiecare zi va face, cel mai probabil, ca acesta sa elimine la aceleasi ore zilnic, iar acest lucru va va face viata mai usoara atat dumneavoastra, cat si catelului.

Dresajul unui catel presupune multa vigilenta, rabdare si multa implicare din partea dumneavoastra. Niciodata sa nu pedepsiti un catel daca are loc un accident, deoarece cainii nu inteleg pedepsele, chiar daca au loc la doar cateva secunde dupa accident. Sanctiunile vor face mai mult rau decat bine.Bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| LittleandLiars a răspuns:

Pai trtebuie sa te porti frumos cu el in primul rand:X
Apoi trebuie sa devi din ce in ce mai putin rea
Te va asculta bineinteles s
Succeswinking

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Ai putea să îl dai la o şcoală de dresaj, e mai sigur... în general îl pui să facă ceva, iar când o face îi dai ceva bun de mâncare, ca recompensă. Aşa o va face din nou şi din nou şi rezultă dresajul...cam aşa se dresează standard, dar poate o mai fi şi alte metode de care nu ştiu happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu ziarul facut sul... ii dai la "fund" cand nu asculta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai 2 variante...
Ori il duci la dresor.
Ori...cumperi cd-uri cu dresaj si il dresezi tu.
Varianta 2 am facut-o eubig grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand face ceva bine ii dai o recompensa si cand face ceva rau nu-i dai nimic sau ii certi usor! Exista si o alta modalitate de a dresa caini, la unele Pet-Shopuri sunt de cumparat aparate speciale pentru a dresa catei, un fel de telecomanda cu un buton, butonasul se apasa odata ce-i dai recompensa catelului tau.happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum ar trebui sa fie un caine dresat si in ce fel?