| DemonicaMrx a întrebat:

Cum imi fac catelul sa stea in lesa? rasa ei este yorkshire terrier are 27cm inaltime ajutati-ma va rog!

Răspuns Câştigător
| Bibuşca a răspuns:

Buna!
Se vede daca are 27 cm ca este un caine matur.
Tu trebuia sa-l inveti de mic de 3-4 luni sa fie plimbat cu lesa ca sa se invete pentru ca face mofturi cand e mic este mai usor sa-l inveti dar mare nu prea pentru ca daca nu l-ai invatat de mic ce sa mai faca acum?
Ti-as sugera sa nu-i dai lesa cu zgarda pentru ca cu lesa cand il vei plimba prin parc, oras va fugi pentru ca se va rupe usor.De aceea ar fi mult mai bine sa-i iei un "Ham"pentru ca e mai rezistent decat lesa.
Pai cum sa-ti inveti cainele in lesa, pai ii pui lesa si apoi incerci sa-l plimbi un pic prin casa(daca n-a mai fost plimbat asa niciodata) ca sa se obisnuiasca cu lesa. Apoi il vei scoate afara ca sa se obisnuiasca.Si de fiecare data cand ii pui lesa ca o atingi va sti ca-l vei scoate la plimbare si va accepta lesa.Chiar daca nu vrea il vei obliga usor si se va invata.
Sa ai o zi minunata!

3 răspunsuri:
| andrea_4474 a răspuns:

Il pui in lesa si il plimbi pe langa tine.

| BombonicaXD a răspuns:

Il bati pana nu mai misca si apoi, ca sa fii sigura ca nu se zbate iar in lesa, strangi zgarda cat de tare poti, pana ramane fara aer.Garantat nu se mai misca'

| DemonicaMrx explică (pentru BombonicaXD):

E prea mic ca sa il bat! nu vreau sa il chinui! il iubesc