| RoGamerUp112 a întrebat:

astazi am vazut un documentar despre virusul rabic, si mi-e frica (pare tampit) dar acum 3-4 ani m-a muscat cainele meu nevacinat fiindca il tineam pe loc pentru ca sa nu latre la masini ma rog
Cainele meu nu este agresiv sau nu face spume la gura dar am auzit ca virusul poate fi inactiv pentru 7 ani, dar cainele meu nu prezinta niciun simptom deci am vreun risc mi-e chiar frica

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| udrescuf a răspuns:

Daca era sa aiba rabie erai de mult timp mort. Dar daca esti paranoic mergi la un doctor. Virusul este activ de cand intra in organism,,, Oricum daca nu te-a muscat grav (sa isi fi imfipt dinti pana la sanga / trebuia sa-si bage dinti in sange ca-sa ai rabie).

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Trebuie prima oara sa se infecteze cu acel virus

| RoGamerUp112 explică (pentru RAY):

Da, dar spun ca poate avea rabie si se comporta normal nu stiu

| RAY a răspuns (pentru RoGamerUp112):

De ce nu i faci o analiza sa afli si scapi de frica

| alinadianaaa a răspuns:

Daca ai fi infectat cu virusul rabic ar trebui sa ai anumite simptome(de exemplu:anxietate,delir, febra foarte mare, spasme musculare la nivelul fetei, gatului, frica de apa)Pentu linistea ta poti sa te duci la un laborator de analize si sa iti faci testul anticorpi fluorescenti care indica daca esti purtator de virus.