Întrebare recomandată | Anonimele a întrebat:

Cum iti poti convinge parintii sa iti ia un catelus?
Funda! ♥

Răspuns Câştigător
| ionescuandrada2000 a răspuns:

Plan A:Le spui ca daca iti cumpara catelul vei avea grija de el sa fie cuminte, ca vei fi si tu cuminte si ca vei invata foarte bine si te porti frumos, inveti, ii lingusesti, etc.
Plan B:Ii rogi intruna.O sa se plictiseasca si poate ti-l cumpara.
Plan Cbig grinaca vezi ca nimic nu merge va trebui sa treci la ceva extrem.
Funda?

25 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Un caine sta bine la casa, curte. La bloc nu prea merge ca isi da drumul cu nevoile si o ia pe cocoasa. Pisica e cea mai buna optiune.

| BODYSS a răspuns (pentru mgtow):

Mare dreptate ai. happy

| neutrino a răspuns:

De ce doresti sa chinui un catelus? Acesta nu poate fi pe post de jucarie, si daca familia nu-l doreste, atunci renunta la idee.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie intai sa le dovedesti ca esti constient/a de responsabilitatile tale fata de el si ca ii vei acorda timpul necesar de care are nevoie. Eventual sa promiti ca esti dispus/a sa mai renunti la alte activitati din timpul tau liber in favoarea acelui catelus. Mai poti sa vii si cu povesti de genul ca te-ai simti util sa ai o asemenea responsabilitate si ca te-ar bucura ca prin preocuparea ta sa oferi o viata frumoasa unui animalut. Dar tine cont ca toate acestea nu trebuie sa fie doar povesti spuse ca sa obtii ce doresti. Trebuie sa tii cont de ele si sa intelegi ca un catel chiar are nevoie de o ingrijire deosebita si daca esti singurul/a din familie care ti-l doresti asa mult atunci chiar trebuie sa te implici. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am adoptat o pisica de pe un site si i-am pus in fata faptului implinit. Am venit cu ea acasa si le-am zis ca am adoptat-o si nu o dau inapoi nici sa ma impusti laughing. Si asa am pisica de 2 ani.

Am incercat sa am caine, dar pentru el trebuie timp si responsabilitate. Sa il iei bland sau sa-l dresezi sa nu fie agresiv. Sa fi mereu pregatita sa tabare haite de caini pe tine. Sa il plimbi mereu la ore fixe. Probabil din motivul asta nu vor parintii tai sa-ti ia. Nu te cred suficient de responsabila si pe langa asta implica multi bani hrana lui.

Probabil si ai tai s-au temut ca ai mei ca plimbatul cainelui o sa cada pe umerii lor, cum s-a intamplat de fapt, deci trebuie sa fi sigura ca ai si timp si chef sa-ti sacrifici din timp pentru el.

| DenissaRoxana a răspuns:

Buna.
Un caine este o responsabilitate. El traieste minim 15 ani, nu cateva luni. Daca nu este dorit din prima, apoi este degeaba...nu va fi iubit cum trebuie. In plus, daca ai un caime labloc este o mare responsabilitate. Trebuie sa il scoti de 6-7 ori afara (cand e pui) si de 3-4 ori cand e adult.
Trebuie sa te trezesti la 5 dimineata sa il scoti sa isi faca nevoile. Trebuie sa il hranesti, trebuie sa il speli, trebuie sa mergi regulat cu el la veterinar.
Hrana sa nunte gandesti ca o sa ii d-ai pedigree, ca e mai ieftina..ca o sa se inbolnaveasca. Trebuie sa ii faci vaccinurile si multe alte chestii.
Cand este mic, pana o sa se invte...o sa faca in casa, chiar daca il scoti afara.
Asa ca mai bine cumpara unul de jucarie! Nu iti cere mancare, nu naparleste, nu il scoti afara, nu latra, nu face in casa etc.

| bestialu96 a răspuns:

Le spui ca esti in calduri si iti trebuie mascul

| Didishorr a răspuns:

Arata-le cat de mult ti-l doresti, tin prea mult la tine si o sa ti-l ia

| Dannyofficial a răspuns:

Roago frumos ca iti doresti foarte mult un catelus, si ca i-ai ramane recunascatoare.

| alexadeea a răspuns:

Vaaaaaaaa rooooooooooooooog puppy dog eyes

| Elenaeli22 a răspuns:

Sacaiei la cap pana til ea asaam facut eu si dupa 2 zile il iubea toata familia

| YoVyLLy a răspuns:

Trebuie sa le arati ca poti fi responsabil/a cu el si daca aduci un pui acasa, nu au cum sa il alunge deoarece este pre dragalas :3

| deniidenisa156 a răspuns:

In primul rand trebuie sa iti doresti tu foarte mult intrucat trebuie sa ai grija de el mai mult din placere si nu doar din a vea un caine, un pur si simplu caine, trebuie sa-l iubesti, sa-l inveti sa te respecte si dupa sa-l respecti si tu, si dresaju nu se face cu BATAIA! se face cu multa rabdare si iubire, daca vrei un caine ai grija de el din iubire si din placere, si daca stai bloc trebuie sa-l duci des la plimbare. Intr-un cuvant trebuie sa-ti doresti cu iubire sa zic asa si sa la demonstrezi parintilor mai intai ca poti avea un caine si sa nu-l ABANDONEZI ca pe o jucarie.
Cum demontrezi?
trebuie sa ai grija mai intai de lucrurile tale si le arati parintilor. si inainte de a cumpara un caine, documenteaza despre rasawinking.

| casandra12345 a răspuns:

Garantati ca aveti grija de catel, ca o sa va responsabilizeze, ca nu veti uita sa ii dati de mancare, ca veti strange cacarezele dupa el, ca il veti scoate afara, dar o sa aveti grija sa nu va puneti pe voi sau pe el in pericol si sa renuntati la o parte din alocatie pentru intretinerea lui

| Cena_Jonh_1998 a răspuns:

mergi la tatl sau mama ta la care ti mai mult si spune-i tata sau mama la care vei merge si spune ma iabesti?

daca supune da tu spune nu nu-i adevarat minti daca ma iubeai imi luai catelusul

| megustabuff a răspuns:

Spunele,ca vei invata bine la scoala, sau orice vei face, da numai sa poti face pe ei bucurosi de tine! Si asa vei obtine ceti doresti de la iei!

| kracadille a răspuns:

Buna! Trebuie sa fi responsabila cand ai un catel.Ca sa ii convingi trebuie sa le dovedesti ca tu ai grija si ca poti intretine un catel.Un animal de companie este o responsabilitate, nu uita!

| Iulica123 a răspuns:

Hey si eu am incercat sa imi conving parinti sa imi cumpere un catelus si s-a intamplatbig grin incearca sa te lingusesti pe langa ei fale tu de mancare deserturi etc... echonomiseste si tu niste bani cu care sa ii ajuti daca au nevoie ROAGAI FRUMOS poate o sa functioneze arata-le catelusul in poze poate o sa le placa si lor big grin SUCCES!

| DeliaXD a răspuns:

DIN PROPRIA EXPERIENTA big grin
Timp de cateva zile am stat pe langa mama si am incercat sa o lingusesc(ceea ce nu a mers) mi-a spus ca nu-i trebuie un caine prin preajma
Am adus-o intr-o zi la mine in camera cu surorile mele si am inceput sa vorbim despre catei si tot asa pana ne-am uitat la mai multe rase de caini iar mamei mele i-a placut rasa de caine respectiva dar si noua ne-a placut iar mama s-a simtit "atasata" de acel caine pana cand a fost de acord sa ne cumpere caine
Ideea e sa va puneti de acord la aceeasi rasa happy
Iar ca o recomandare:
Daca stai la curte:ia-ti un Golden Retriever sau un Labrador Retriever sunt minunati pentru copii cat si pentru adulti
Daca stai la apartament:un Bichon sau un Terrier sau un Beagle chiar daca sunt cam marisori happy
Sper ca te-am ajutat
Pa.pa happy

| Glazzzen1610 a răspuns:

Pune-i sa se uite la filmul Hachiko si isi vor schimba parerea.

| ManulaEma a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci cu el:1.Sa te joci cu el? 2.Sa-ti iei un rootwailer sa te dai tare? 3.Sa-l dresezi?(zile parintilor tai ca iti doresti foarte mult un catelus, fa si tu o moaca ca si cum ai plange) Sper ca te-am ajutat.Dar gandeste-te bine ce vrei sa faci cu el

| CrissuCriss11 a răspuns:

Buna! Ca sa ai un câine trebuie sa fii fffffffff responsabila si sa l scoți in fiecare zi afara. E am un cățeluș dar in fiecare dimineața ma trezesc la 6:00 ca sa l scot afara. Spune le ca îți doresti fffffff mult un catel si ca vei avea mare grija de el. Daca o sa ti cumpere unul sa nu spui după ca nu il mai suporti!

Sper ca te am ajutat!

Funda?

| mihaell13 a răspuns:

Te lasi coplesit de aceasta dorinta si incearca si ti-l ia laughing

| Rares_Burdujoc_1994 a răspuns:

Pune-i sa se uite la filmul Hachiko si isi vor schimba parerea. big grin

| JustAGam3R a răspuns:

Depinde de cati ani ai, insa daca vrei cu adevarat un catelus incearca sa le faci pe plac in orice si fa sacrificii pentru catel.De exemplu daca stai mai rau la scoala fa un efort si poate parinti tai vor observa ca te-ai schimbat si probabil iti vor sustine ideea.Bafta multa!