| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot ajuta o pisica care a fost calcata de masina si are picioarele din spate distruse? In afara de veterinar, pentru ca nu o pot duce, e imposibil, e o pisica salbatica si in plus nu am bani.Are sanse sa traiasca? Se chinuie foarte tare, dar sora mea a zis sa o dau naibii, ca n-am ca sa-i fac. Eu as vrea sa nu o mai doara asa tare. Daca mai trec cateva zile o sa-i treaca durerile?

14 răspunsuri:
| putzulica a răspuns:

Pisicile trebuie sa fuga sa alerge... nu mai poate face asta? e grav sad si zic sa suni la un medic ceva, ca se chinuie mult asa. mai bine murea!sad

| Artemiss a răspuns:

Numai cat ma gandesc imi vine sa plang. Iubesc pisicile... una mi-a fost calcata de masina acum o saptamana si acum alta a lovit-o cineva...si sta bolnava in pat.chiar azi vorbeam cu mama si nu stiu ce sa fac nici eu...sunt atat de trista... Dupa cum zic si ceilalti... fara veterinar nu ai ce sa ii faci...decat...stii tu...imi pare rausad

| soseta ucigasa a răspuns:

Eu zic sa ii curmi suferinta, termina ce nu a reusit masina... daca ma intelegi.

| vilmaristul a răspuns:

Ai n ai bani, medicii veterinari sunt mai,, umani" de cat cei pentru noi
te vor ajuta neconditionat, daca mai sunt sanse sa scape o vor face; daca nu. o vei plange, nu are rost sa o lasi sa se chinuie!

| criss:) a răspuns:

Ai putea sa ii legi piciorul, daca se poate cu bandaj ca oasele sa nu se miste, daca are piciorul rupt poate o sa se vindece si ii dai cu o crema ce o folosim noi, de exemplu pentu vindecarea oaselor daca ai la idemana, dai sa bea mult lapte sau produse ce contin calci...imi pare f raucrying

| criss:) a răspuns:

Calciu..scuze m-am grabitbig grin

| oz a răspuns:

Din pacate...trebuie sa faci ceva ce nu o sa uiti toata viata. Fara veterinar nu are nici o sansa... iar daca o duci la veterinar te rupe la buzunar...intai ii face nu stiu ce injectii...carnet de sanatate...etc
Eu nu iti spun ce trebuie sa faci...cred ca deja stii.
Din doua variante rele o alegi pe cea mai putin rea.
Mie mi-au murit 2 pisici in brate...si jur ca au fost cele mai urate momente din viata mea.Cand se uita la tine cu o privire...si nu poti face nimic sa le ajuti...eu nu am dormit 2 zile, eram asa nervos pe mine ca nu pot sa le ajut. Te implora pur si simplu sa le ajuti si nu poti face nimic.In viata mea nu mai vreau sa vad asa ceva...

| crizantema a răspuns:

Nu sunt experta dar eu asa am facut in astfel de cazuri si a dat rezultate. Sfarma-i in ceva mancare o pastila da algocalmin, da-i lapte si fa-i masaj unde e lovita, vezi pune incet mana daca le are dislocate incearca sa i le pui la loc, daca ii curge sange pune-i putina sare, dar nu un pumn de ea!, si panseazo, daca ii sunt zdrobite sa stii ca e putin probabil ca si un veterinar sa poata face ceva, dar tu panseazo oricum numa nu prea tare. Tine-o la caldura si daca vezi ca vrea sa se linga, las-o ca se vindeca mai repede. Daca nu mananca forteaz-o, ca altfel va muri sigur.Ai grija sa nu te muste daca e salbatica poate avea boli. Tine-ma la curent cu starea ei.

| RoxanaCher a răspuns:

Ma bucur ca vrei sa ajuti animalele! esti un exemplu foarte bun pentru toti! las-o pe sora ta! poate ca nu vrea sa faca mizerie sau poate nu-i plac pisicile! nu stiu sigur daca o sa traiasca dar mai cunosc o femeie care a salvat o pisica care tot asa a calcat-o masina! a ingrijit-o bine sa acum se simte foarte bine! dar numai are un picior din spate!sad dar se descurca oisica! incearca sa o hranesti bine cu mancare pentru. pisici! gasesti la magazin mancare pentru pisici si la 1 leu 50! i-ai cateva pungulite din acelea si hraneste-o! dar sa nu uiti de apa! si apa este foarte importanta! da-i si putin lapte si vezi cum reactinea-za! este foarte important sa-i iei mancare de pisici pentru ca are vitaminele necesare! pregateste-i un culcus moale si mangi-o! poate o sa treac! ma bucur ca-ti plac animalele! succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din pacate nu pot chema un medic pentru ca nu ma lasa parintii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din pacate pisica e a nimanui, ii mai dadeam eu mancare. Nimanui nu-i pasa de ea. Nu o tin in casa, si din pacate sunt nevoit sa o las sa se chinuie si sa moara.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ati zis sa va informez despre starea pisicii. Ultima data cand am vazut-o, adica acum 2 zile, nu a mancat nimic si avea dureri mari. Acum am cautat-o peste tot, dar nu am mai gasit-o. S-a ascuns undeva, ori a vrut sa moara singura. Eu stau la curte si nu am gasit-o nicaieri.Asa nu am putut sa o ajut nici macar putin, ultima data se lingea pe rana si se uita la mine furioasa, din cauza durerii. Oare mai este vreo sansa sa o gasesc in viata, daca nu a mancat nimic zilele astea? Eu ma tem ca deja a murit, pentru ca nu am mai vazut-o si nu a facut nici un zgomot. Dar totusi stiu ca pisicile sunt foarte rezistente, dar nu cred ca a mai supravietuit.Acum as fi fericit sa o gasesc oricum, oriunde ar fi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pisica mea a fost calcata de masina, nu se simte bine, dar se ridica din pat, cand a fost calcata de masina a trebuit sa iasa din strada si a sarit gardul sa intre in curte
cred ca are dureri insuportabile dar ma pog la Dumnezeu sa o vindece

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da ca si pisica mea e la fel doctorul a zis ca nu se mai face dar eu cred ca se face