| PanaitAnaSofia a întrebat:

Cum sa-mi conving parintii sa-mi ia un hamster pitic? Îmi doresc mult, dar mamei îi este frica de ei(desi sunt minusculi).Nu necesita multa responsabilitate si este si ieftin.Dar tot nu vor.Cum sa-i conving?

Răspuns Câştigător
| Snowa a răspuns:

Buna!
Hamsterii nu put mai deloc! Crede-ma! Am avut doi hamsteri si n-am avut nici o problema!
In primul rand hamsteri sunt ieftinii, dar cusca si jucariile nu sunt! Iar pasarile nu mi s-au parut o idee buna (am avut 7 perusi).
Mai intai studiaza hamsterul pititc, apoi spune-le niste curiozitati! Arata-le ca esti responsabila! Incearca sa-ti ajuti parintii facand curat, gatind etc.
Cam tot ce ai nevoie costa aproximativ 250 de lei, lista :
Trixie wheel : 45 or 66lei
Bin cage : IKEA 79-80 lei (cusca DIY mare si buna)
BeezteesCeramicDish: ~10 lei
KerblRollANestTube : 17.22 lei
Sand Room Hamster Bathing : 19.16 lei
Johnson's Clean 'n' Safe for small animals : 30.31 lei
TravelballFunTravelBall : 22.93 lei
Talas : 10-30 lei
Au nevoie de o roata de 7 inch sau mai mult. Trebuie sa le faci curat in fiecare saptamana, sa ii scoti 10-30 de minute pe zi. Mancarea si apa trebuie schimbate in fiecare zi. Cand incepe scoala ai putea invata mai mult, iar ei s-ar putea sa se razgandeasca si sa-ti ia unul.
Sper ca te-am ajutat.
P.S.: Hamsteri traiesc putin, dar poti trece destul de usor peste asta

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mai bine o pasare! Hamsterii put rau!
Sa fiu sincera, o inteleg pe mama ta si as fi la fel ca si ea, impotriva!

| anonwhy a răspuns (pentru Violleta2022):

Nici pasarile nu sunt ok, decat doar daca stai la casa si le amenajezi un loc special unde sa zboara.
Eu am la apartament si fac o gramada de mizerie pe pereti, cat si in colivie, si o gramada de galagie.
Si o generalitate pentru toti: daca va ganditi sa va luati pasare si s-o tineti pe post de bibelou, nu o faceti, va implor!

| AntoniaRules a răspuns:

Iti recomand porcusor de guineea.Hamster am si miroase, dar doar daca nu ii schimbi talasul macar de 2 ori pe saptamana.Al meu e un pufos hamster siberian(nu sirian);
Poti sa ii spui ca hamsterul e singurul lucru pe care il mai vrei de la ei tot anul, si ca de alte sarbatori nu mai trebuie sa iti ia nimic.Bafta!

| Jo17 a răspuns:

Nu o sa reusesti niciodata sa-i convingi... Prin asta trec si eu.

| anonwhy a răspuns:

Sa nu deviem de la subiect.
Si eu ma milogesc de ani de zile sa imi iau un hamster, dar speranta pierduta. laughing Intr-adevar, chiar miros daca nu le schimbi talajul, si cand va muri, te vei simti foarte prost. sad
Nu stiu, daca ei nu sunt de acord, nici nu cred ca vor fi. Roaga-te de ei, fa fapte bune, spune-le ca iti doresti foarte mult unul si ca vei avea mare grija de el. happy
Eu am avut dorinta acum 3 ani sa am o pisica, si eram obsedata sa am una. Pana la urma am reusit rugandu-ma o saptamana, dar am tinut-o doar 3 zile, vazand cata mizerie face. Acum nu mai vreau pisica.
Acu', nu stiu, nici ai mei nu vor hamster si nici nu voi avea niciodata pana voi creste mare laughing
Daca vor fi de acord pana la urma sa ti-l ia, ai grija sa vezi ce fel de cusca iei. O colega a avut o cusca din aceea cu bari metalice si hamsterul a iesit si i-a ros hainele. :-s

| MayaQw a răspuns:

Nu e ușor să ai un hamster, îți spun din propria-mi experiență.
Trebuie să cureti foarte mult după el și miroase foarte urât.

| bmkpha a răspuns:

Date pe langa ei. arata-le ca meriti sa ai un hamster. spune-le ca e ieftin si o sa il tii in cusca... roaga-i frumos