| xSpartan a întrebat:

DAU coroane, funde
As dori sa imi cumpar un caine si nu stiu ce rasa sa aleg intre rottweiler sau labrador.M-ati putea ajuta cu detalii si informatii despre ei si care ce stapan necesita.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| xSpartan explică (pentru Adry05):

Ce imi recomanzi?

| Adry05 a răspuns (pentru xSpartan):

Eu sincer mi-as lua labrador. Rottweiler sunt cam agresivi si exista cazuri cand dupa 5 ani au innebunit si stapanii au trebuit sa-i impuste ca erau chiar si ei in pericol

| Andreea213 a răspuns (pentru Adry05):

Nu e adevarat. Exista o astfel de boala, cand cainii su capul prea mic si creierul ee in continua crestere, devenind prea mare, dar nu innebunesc. Pur si simplu sufera, iar in scurt timp mor.

| Adry05 a răspuns (pentru Andreea213):

Ba da, eu stiu 2 cazuri la Rotweiller cand efectiv a trebuit sa-i impuste ca devenisera prea violenti si ajunsesera un pericol si pentru stapan.
O prietena de familie avea un vecin cu 2 rotweilleri si femela innebunise (iti dai seama ca erau obisnuiti cu aceasta prietena de familie din moment ce statea in acea zona de atata timp) si intr-o zi efectiv a rupt lantu de fier cu care era legata, a sarit gardu si s-a repezit la ea si efectiv i-a muscat din picior, din carne.
Nu stiu, ziceti voi ce vreti dar eu personal nu mi-as lua in veci rotweiller. laughing) Celalat caz nu prea mai stiu detaliile imi amintesc doar ca zisese tot asa ca-si pierduse controlu si au trebuit sa-l impuste ca le era si la stapani frica de el.

| Andreea213 a răspuns (pentru Adry05):

Ok, cum zici tu, probabil asa reactioneaza rottwillerii, dar boala asta se poate intalni si la dobermann, chiuaua, si alte rase cu capul mic.

| Adry05 a răspuns (pentru Andreea213):

Nu stiu, eu zic de ei ca de ei am auzit
Mai sunt aici 3 oameni care sustin ce am zis :
https://www.tpu.ro/......varsta-ms/
Un alt caz :
http://adevarul.ro/......index.html
Alt caz:
http://evz.ro/......355-1.html

| Andreea213 a răspuns (pentru Adry05):

De aici am aflat eu ca nu e adevarat, cel putin in cazul dobermannilor (sau poate voiau sa scrie rottwiller): http://www.dresajprinjoaca.ro/mituri.php

Legate de comportament, nr. 25

Asta e singura sursa din care stiu, nu neg ce ai spus.

9 răspunsuri:
| Pisicuta_Valutza_1997 a răspuns:

Rottweile-ul este destul de agresiv, niciodată nu știi cum i se scăpa și cine știe ajungi și în spital
Mai bine îți iei un labrador...e inteligent, înțelegător, bland, jucăuș și foarte agil
Te poți informa mai mult pe internet care ar fi mai bun pentru stadiul in care ești tu(mă refer daca nu ai experiență în îngrijirea unui câine)

| xSpartan explică (pentru Pisicuta_Valutza_1997):

Nu ma pricep chiar asa de mult la caini si nici nu am asa experienta.