| cipailina a întrebat:

Ce alimente/suplimente/vitamine trebuie oferite unui perus (femela) pe perioada incubatiei?
Cam ce ar fi necesar (si optional) sa i se ofere?
Trebuie sa i se ofere posibiltatea de a se imbaia?

Răspuns Câştigător
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Studiez medicina veterinara:
Cu baia nu neaparat.
Reproducerea perusilor nu este una grea, insa necesita o experienta acumulata in timp. Majoritatea perusilor tinuti in casa nu se pot reproduce, din cauza mediului ambient si chiar a lipsei de spatiu. In general, femela depune 5-6 oua, dar exista si cazuri cand sunt mai multe sau mai putine.
Vitamine ii poti gasi la pet shop, iar ca alimente :
In natura, manaca orice, de la seminte, nevertebrate, fructe si legume, asa ca e bine sa le oferi o dieta cat mai diversificata. De la pet-shop cumperi un mix de seminte si cereale, si daca vrei ocazional un vierme sau un gandacel pe care ii cumperi de la crescatorii de tarantule si reptile, niciodata sa nu le dai gandaci prinsi in natura pentru ca nu stii ce au mancat sau pe unde au umblat. Fructele trebuie sa fie cat mai proaspete, moi si dulci: mere, pere, kiwi, piersici, capsuni, orice intra in aceasta categorie, dar niciodata avocado care este toxic pentru ei. Le plac si legume, gen morcovi, salata verde sau spanac.

O seara placuta! happy

| cipailina explică (pentru MeimeiPinguinu):

Hi! Ii am de ceva vreme (4-5 ani) si au mai facut o tura de oua dar toate au fost infertile. Ma gandesc ca de data aceasta va fi diferit, sper ca asta nu are legatura cu faptul ca locuiesc la bloc.
PS: Mersi de raspuns

1 răspuns: