| Dariagall a întrebat:

Am si eu o intrebare.
Si-a luat soacramea o pisica pentru nepotul ei de 3 ani. Aceasta tot insista sa nu mai bagam pisica in seama si sa nu o mai mangaiem sau sa o luam in brate ca vezi doamne se prosteste si incepe sa faca prostii prin casa sau il zgarie pe copil. Mi se pare cea mai mare prostie a secolului in care ne aflam sa zici ca se prosteste pisica daca o mangai. Mai nou de ceva timp a inceput sa zgarie copilul si da vina pe mine ca am mangaiat-o si d-aia face asa dar eu nu sunt de acord cu ea. Pisica nu este o jucarie pentru copii si normal ca il zgarie daca o trage de coada si o mai si tine in brate ca pe un sac de cartofi. Am scris aceasta intrebare ca sa ma lamuresc in privinta a ce a spus soacramea. Este adevarat ca se prosteste pisica daca o mangai sau nu? Sa stiti ca motanul e foarte cuminte toata ziua sta la mine in brate si toarce si pe mine nu m-a zgariat niciodata deci eu consider ca este vina copilului ca nu stie sa se poarte cu ea dar va las si pe voi sa imi raspundeti ca sa ma lamuriti.

Răspuns Câştigător
| anonymus005249 a răspuns:

Nu e adevărat! Dreptatea e de partea ta! Pisica are nevoie de afecțiune constantă, dacă se poate, iubire, timp petrecut impreuna!
Dacă micul animalut nu primește ceea ce ii este necesar, aceasta va deveni speriata de toti din împrejurul sau, nu o sa mai stea sa o mângâiați, sa va jucați cu ea.
Acum, nu se poate certa acel copil de 3 ani, e mic, nu-si da seama ca nu trebuie sa o tragă de coada, nu stie cum sa k tina în brate, nu stie cum sa se comporte cu pisicuța, chiar dacă ii spune cineva, el considera ca e ceva fascinant!
Eu iti propun sa ii oferi afecțiune pisicii, dacă vrei și ai timp, si pe doamna soacră sa o lași în pace. Nu o lua ca le un lucru rau, cand vorbeste de chestiile astea, o lași, altfel... SUNTEȚI o familie!

| Dariagall explică (pentru anonymus005249):

Pe pisicuta o iau mereu cu mine in camera sa doarma cu mine. E tare dragalas ca vine langa mine se mangaie de mine si toarce. Ma oftic doar ca mama soacra imi spune sa nu mai iau mereu pisica in camera cu mine ca uite asa deja am prostit-o, adica nu o mai asculta... Dar pe mine mereu ma asculta pisica normal daca stiu sa comunic cu el...
Eu o respect pe soacra mea pentru ca avem acelasi acoperis deasulra capului, eu doar am vrut sa stiu daca are dreptate dansa sau eu.Credeam ca am innebunit de tot laughing)

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pisicile au nevoie de iubire sa îi mîngîi, sa îi periezi părul sa te joci cu ea, exact ca un copil si un copil mic vrea atentie vrea sa te joci cu el vrea sa il iei in brate sa i arati ca il iubesti, deci soacra ta nu iubeste animalele si nu o mai poti schimba la varsta ei, ce rasă este motanul si ce varsta are?

| Dariagall explică (pentru CristiDinBucuresti):

Buna! E un puiut de 4 luni nu e de rasa si soacramea chiar daca e bunica nu e asa batrana abia a facut 40 de ani se poate schimba dar ii place gandirea medievala care nu inteleg de unde a dobandit-o ca e destul de tanara. Asta stiu si eu mai ales ca e puiut ca are nevoie de atentie dar ea chiar ma contrazice spunandu-mi ca vezi dom'le tocmai ca este ca un copil si-o ia in cap daca o bagi prea mult in seama... Ce sa mai zic.Decat ca ma minunez si eu.

| Eireann a răspuns:

Eu am o pisica care a fost alintata si mangaiata de cand s-a nascut si nu a zgariat pe nimeni niciodata intentional, nu musca si in general este foarte cuminte.
Un copil de 3 ani nu stie sa se comporte cu un animal, mai ales o pisica care e de felul ei mai sensibila. O pisica pe care nu o bagi in seama se salbaticeste, devine mai reticienta si nesigura a cand are contact cu oamenii deci are mai mare potential sa fie agresiva fiindca se sperie mai usor.