| MeGustaaaaa a întrebat:

De multe ori, mascului hamster se...asa cu femela.Si acum femela are burtiga "goala", practic nu mai are blanita pe o parte a burticii. Ce inseamna?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Hmatsreii mei au avut pui si femela nu a avut burtica goala. Hamsterii au voie doar 3 fatari, daca au mai multe pot sa moara! Trebuie sa scoti masculul dupa ce ti-a facut pui hamsterita, iar femela nu trebuie sa aiba fatari consecutive! acnd are pui nu trebuie sa fie stresata, trebuie sa aiba mancare proaspata si apa si de abia dupa 3 saptamani poti sa-i faci curat si pe la 3-4 saptamani poti sa desparti puii. Puii dupa varsta de 14 zile pot fi atinsi dar nu trebuie sa mirosi a mancare, etc. Daca pui mana mai devreme pe pui sau faci curat mai devreme de 3 saptamani hamsterita ii poate manca sau omori pe pui!
Daca femela ta nu mai are blanita pe o parte a burticii inseamna ca a fost muscata in zona aia de mascul. Si la mine la imperechere femela tipa, la imperechere pot aparea batai, asa ca supravegeaza-i cand se imperecheaa cu grija si in discret!
Gestația este perioada de la fertilizare și până la naștere, adică perioada cât stau în burta mamei hamster. Depinde acum de specie.

La sirieni de exemplu gestația este de 16 zile, și rar se întâmplă ca puii să întârzie cu o zi. Sunt cei mai punctuali. Piticii au gestația de 18-21 zile, iar Robo de 23-30 zile.
Asa ca ai grija, este periculos cu nasterea la hamster, etc.
Sper ca te-am ajutat! Papa! Sa ai o zi buna! Nu uita ca cand femela are pui trebuie hranita bine, sa-i dai proteine ( brocolli, mar, spanac, loboda, morvoc, nuca, dovlecel, ardei, banana).

| MeGustaaaaa explică (pentru anonim_4396):

Stiu asta...Dar ma intrebam asa, de ce are burtica goala.Mentionez ca sunt Pitici si normal ar fi trebuie sa fie prima fatare.Te-ai straduit sa scrii si iti multumesc. Poftim o funda!:*

| anonim_4396 a răspuns (pentru MeGustaaaaa):

Multumesc pentru fundita! Probabil a fost muscata de mascul.

10 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Poate ca a pregatit cuib pentru pui si l-a captusit cu parul de pe burta, eu am avut iepuri si iepuroaicele faceau la fel.

| ChrissD a răspuns:

Asta pentru ca hamsterii isi schimba blana de pe burta ii va creste la loc

| eugenl a răspuns:

Inseamna ca a ramas insarcinata si ca va trebui sa nasca curand. La fel ca iepurii si hamsterii sunt rozatoare si atunci cand este vremea de fatat (nastere) isi smulg parul de pe burta si fac un culcus pentru pui.

| MeGustaaaaa explică (pentru eugenl):

Si ce sa fac? Sa ii despart de pe acum? Ca la varumio' masculu' o mancat puii.

| eugenl a răspuns (pentru MeGustaaaaa):

Da...asta trebuie sa faci

| inteligenta a răspuns:

Este normal
inseamna ca o sa aiba pui asa se intampla sau cum s-a imperecheat stii ca hamsterul mascul o tine de burta ca sa faca... poate si de aceea s-au s-a batut cu masculul sunt mai multe variante funda please?

| MeGustaaaaa explică (pentru inteligenta):

Daca mai raspunzi si aici iti dau funda.Deci, femela cum are burtica asa ce ar trebui sa fac? Sa ii separ acum sau cand voi vedea puii? Fratele meu zice ca de atunci ar fi trebuit sa faca pui si probabil au murit in ea.Ce trebuie facut?

| JayZei a răspuns:

Inseamna Ca E Insarcinatahappy funda va rog n-am nici unapuppy dog eyescrying