| Alina_florian a întrebat:

Este mai bine ca un caine sa fie castrat sau nu? Voi ce spuneti? Nu ma refer la cainii maidanezi, ci cei cu stapan.

5 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Eu zic ca e mai bine, nu stiu cat de normal sau moral o fi. Am o catelusa rasa pechinez de 12 ani, deci nu iti spun doar din auzite, si a mea e castrata de cand era tanara (2 ani aprox). Primele zile dupa a fost mai trista si mai abatuta, dar si-a revenit la normal. Scapi de o grija.

| Trustmotorcy a răspuns:

Eu din punct de vedere moral spun că nu este normal. Câinele la rândul său ar avea schimbări de comportament odată castrat.

Iar dacă este câine cu stăpân, mai ales nu merită așa ceva.

| Vikaa a răspuns (pentru Trustmotorcy):

Doamne.Am 3 caini, 1 castrat nefiind de rasa si ceilalti 2 nu sunt, sunt caini de show si ii tin pentru reproducere.Este ordonanta nr. 155/2001 ce obliga cei ce detin metisi sau maidanezi, mai exact rasa europeana, cei exclusi din acest program sunt cainii de rasa pura, prin rasa pura ma refer la cainii cu certificat pedigree eliberat de la A.Ch.R.
Modificari de comportament poate fi doar daca patrupedul e chiar energic si posibil agresiv,castrarea acestuia reduce mult din agresivitate si din energia pe care o detine in dansul.Un caine castrat traieste mai mult fata de unul necastrat.Iar castrarea/sterilizarea previne multe, spre exemplu cancerul ovarian, testicular, lactatie falsa, cancer mamar.

| Trustmotorcy a răspuns (pentru Vikaa):

Știu că le previne diverse afecțiuni, care pot să apară sau nu. Am răspuns din punct de vedere moral, că nu mi se pare normal.

Nu te obligă nimeni în rest să-ți castrezi câinele, avându-l în supraveghere.

| Vikaa a răspuns (pentru Trustmotorcy):

Ei bine, legea te obliga, cei ce nu castreaza sfideaza salvatorii.Ar trebuii sa vina sa verifice,pe curti si la blocuri,cei ce nu castreaza au nevoie de amenzi usturatoare,cainele/pisica e o responsabilitate,nu o jucarie, esti raspunzator cand iti iei un animal, sunt atatea animalute pe drum, apoi daca nu am steriliza nici noi nu ne-am mai putea numi iubitori de animale, ci simpli inconstienti.