| alexxandra a întrebat:

Eu m-ma mutat de 1 saptamana la curte si acum vreau sa imi iau un caine. ce rasa ar fi potrivita? as dori sa fie si jucaus dar sa fie si de paza.

Răspuns Câştigător
| florilaleletrandafiri a răspuns:

Buna eu in locul tau as lua un catel de pe strada sau unul de la un centru in gen s. o. s animalele si vei avea oportunitatea de a da o sansa unui sufletel care isi doreste o familie! sper ca ti-am fost de ajutor.
pa!big grin

14 răspunsuri:
| ღm0tzataaღ a răspuns:

Un ciobanesc german ar fi potrivithappy. E jucaus si pazeste ff bine.

Eu am un ciobanesc si o data chiar a alungat hoti.La noi in curte nu au avut curaj sa intre, dar la vecinul au intrat si au furat o centrala(el are un cane mik).

Deci iti recomand cu drag un ciobanesc germanhappy

Bye, Bye

| jump a răspuns:

Cei mai buni:rotweiller sau orice natie de ciobanesc.

zi frumoasa.

| davidwarner a răspuns:

Teckel. Am unul si este foarte jucaus, s-ar juca toata ziua cu tine daca ai sta cu el. Si latra la toata lumea care trece(uneori prea mult). E foarte simpatic si se ataseaza de tine... Succes in gasirea cainelui potrivit!

| nelu13 a răspuns:

Sfatul meu este sa iti iei un ciobanesc.eu am unul mioritic. nu sunt nici asa greu de intretinut, sunt rezistenti la frig, iubesc si copii, sunt si jucausi, sunt si f.frumosi iar de paza nu are rost sa-ti mai zic.cred ca numai daca esti inconstient ai risca sa intrii intr-o curte cu un astfel de caine.gandeste cum ar fi sa te atace un caine de cca 60 de kg si de aproximativ 1, 6-1, 7 m cand se ridica in doua labe.

| dany1219 a răspuns:

Pentru tine cel mai potrivit e un rottweiller.winking

| Maryan14 a răspuns:

Pai uitate dupa un ciobanesc german are blana foarte moale. sunt jucausi si pazesc foarte bine

| Loly a răspuns:

Daca vrei ca cainele tau sa atraga privirile tuturor celor din jur, sa fie jucaus dar si de paza eu ti-as recomanda un Husky. Dupa parerea mea sunt cei mai frumosi caini. Uite un link:http://www.google.ro/......tp?/imgres r:13, s:27&tx=84&ty=57
Sau daca nu iti plac acestia iti recomand un Ciobanesc. Uite un link:http://www.google.ro/......tp?/imgres
Sunt frumosi asa-i? =p~ Eu ador rasele astea doua de caini.

| Madalichka a răspuns:

Cred ca un labrador, un ciobanesc german sau mioritic, sau un cocker ar fi buni. Mai ales ca sunt foarte dragalasi cand sunt micuti si se ataseaza repede de stapan.

| CherryPau a răspuns:

Catel de rasa jucausa ar fi rasa Golden retriverdar nu stiu daca e si de paza.

| Diana_6668 a răspuns:

Husky, dar de paza nu prea e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiuhauhua! e destul de bun... dar poate gasesti unul mai bun...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cane Corso e dragut:X

| Amyo6 a răspuns:

Hey.eu ti-as recomanda rodviler.este o rasa fff frumoasa.si.este ff jukus.are o vecina de`a mea.este fetita si o cheama chelsie.cand ma duc la vecina respectiva nu ezit sa ma joc cu ea. oricat as fi de trista sau deprimata. Funda?batting eyelashes