| CrazYDroP a întrebat:

HAMSTERI
Am cumparat 3 hamsteri, toti frati, dintre care 2 femele, iar una dintre ele cred ca e gestanta(am mers la veterinar, dar nici nu s-a uitat la ea, ca a zis ca nu poate sa-mi zica daca e gestanta...).
1.Am separat femela care cred ca e gestanta de mascul. Ea il tot musca si "se certau", asta poate afirma ca e gestanta?
2.Pot sa o las cu sora ei pana naste, cand naste si perioada urmatoare sau trebuie sa le separ?
3. Daca le separ, se vor mai accepta?

FUNDA!

1 răspuns:
| OaiaNinjalău a răspuns:

Inainte de a decide ca hamsterii dumneavoastra sa faca pui, va trebui sa va faceti un plan serios in ceea ce priveste plasrea acestora dupa nastere si intarcare - un hamster in mod normal naste pana la 18 pui, media fiind de 4-8 pui.

Daca decideti sa-i vindeti, este bine sa luati legatura cu un pet-shop inainte ca femela sa fie gestanta; daca decideti sa pastrati puii, este bine sa aveti deja achizitionate toate cele necesare inainte de nasterea puilor: custi, hrana, talas, jucarii. Custile suplimentare sunt necesare deoarece hamsterii, odata intarcati, uita ca sunt frati si pot incepe lupte pentru teritoriu. De asemenea, in custile in care locuiesc prea multi hamsteri, pot aparea probleme de sanatate care se propaga foarte usor intre membrii grupului, odata aparute la unul singur dintre ei.

De asemenea, in cazul in care ati decis ca doriti ca hamsterii dumneavoastra sa se inmulteasca, va trebui sa tineti cont de specie - de exemplu, hamsterii sirieni sunt apti pentru reproducere la 2-3 luni, hamsterii pitici la 4-6 saptamani. O femela mai tanara se poate imperechea cu un mascul mai varstnic, dar nu se recomanda invers, adica o femela mai varstnica nu trebuie imperecheata cu un mascul mai tanar.

Hamsterii sunt animale solitare, deci exista posibilitatea ca femela sa nu accepte masculul; asadar, va fi necesara o perioada de acomodare; daca femela nu este dispusa sa accepte masculul, va incerca sa-l rastoarne, impingandu-l cu botul. In acest caz, cei doi trebuie separati pana in momentul in care femela va fi dispusa sa se imperecheze. In anumite cazuri (hamsterul sirian) este necesar ca femela sa fie separata de mascul chiar inainte de nasterea puilor, pentru a evita situatiile in care puii pot fi mancati de unul dintre parinti; hamsterul pitic insa poate fi de ajutor in cresterea micutilor, in conditiile in care este prezent in cusca tot timpul, inainte si dupa nasterea puilor; in caz contrar, va fi foarte dificil de reintrodus in cusca, pentru "convietuire" sau pentru o alta imperechere, deoarece femela il va ataca.