| artanix a întrebat:

Hamsterul meu avea raie de cateva saptamani si de vreo saptamana un picior infectat... l-am dus la doctor si vreo 4 zile la rand i-a facut injectii cu vitamine... dar ultima data cand l-am dus a fost duminica...si de luni a inceput sa se sperie de propria lui mancare...merge cu ochii inchisi, doarme aproape mereu...nu rezista mai mult de 2-3 secunde pe picioare...cade.scoate sunete de durere...eu nu l-as mai duce la veterinar... mi-e frica sa mai pun si mana pe el.sa nu se sperie asa de rau incat sa faca infarct sau ceva de genu.si la vet ce sa ii faca? alta injectie care cred ca ar fi fatala pentru asa mic rozator...credeti ca e timpul sa se "duca"? nu stiu cati ani are l-am gasit acum 5 luni pe afara intr-un parc.cand am fost la control cu el nu avea nimic...multumesc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asha a patit si hamsterul meusad... a murit intr-un final sad... dar e mai bine asa, nu s`a mai chinuit, tare mila imi era de el.incearca sa nu te aproprii totusi prea mult de el, ca al meu nu reactiona prea "frumos"...eu i-am facut mormant in gradinahappy...

9 răspunsuri:
| Slowmotioon a răspuns:

Astea sunt simptome, k e pe duca! Dar poate are vreo problema de momentt! U ar fi bine sa ii pui mincare si altele, si sa asteptii a; tceva nu ii poti face NMK.Sincer daca se duce(Imi pare rau)

| BabyRosse a răspuns:

Condoleantele mele

| TeoIonela a răspuns:

Imi para rau pentru el...eu astazi mi-am luat 2 hamsteri pitici(2 femele)>azi au dormit aproape 2 ore si cand s-au trezit au scos niste sunete ca un fel de chitait...In trecut am avut si eu 5 papagali...pe toti i-am ingropat in gradina si am suferit mult dupa ei... dar i-a dezgropat pisica...asta e...stiu ca suferi dupa el, dar incearca-daca ai posibilitatea-sa-ti iei alt animal de casa pentru.ca nu te vei mai gandi asa de mult la cel care a murit(asa am facut eu cu papagalii)dar m-am saturat sa-i tot cumpar apoi sa moara apoi sa-i dezgroape pisica...happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga Artanix, si hamsterului meu i s-a intamplat la fel si acum e ca si nou nascut! Te sfatuiesc sa-l mai duci odata la veterinar si discuti cu el daca se poate sa-l salvezi cu un anumit fel de hrana speciala pentru diagnosticul lui sau un ser care ii trebuie pus in apa! Daca octorul ii recomada este bine, cred ca la inceput nu o sa bea sau sa manance acea mancare dar iti spun cele mai bune sunt serurile pentru ca daca nu le bea cu apa le poti pune intr-o seringa fara ac si sa-l oblogi un pic sa bea nu va pati nimic.Sa nu te sperii daca se zbate cand il vei tine si ii vei da! Atunci cand el se va zbate ca nu va vrea gandeste-te ce bine se va simti dupa ce le va lua sau ce fericit va fi cand se va insanotosi! De obicei hammsterii traiesc doar 3 ani dar ca al tau care are 5 luni este considerat un bebelus hamster.Nu este timpul sa plece in cer hamsterul tau este timpul sa se joce si sa fie iubit! Ai spus ca a avut raie acum cateva saptamani ca sa nu mai faca purici sa nu ia capuse sa nu mai faca raie se gasec la magazinele de specialitate niste cureluse care se pun de gat! Dupa ce vezi ca se simte mai bine sa incerci sa-l inveti sa mearga si sa te joci cu el sa-l bagi in sema! Si chiar acum cand se simte rau(este bolnav) sa mai cumperi un hamster pentru ca ar ave cu cine sa se joace.Se pote sa fie si trist pentru ce este singur! Atat am avut de spus! Sper sa te ajute ceea ce ti-am spus! Pa ma numesc Cristina!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

sad.pare rau pentru elsad... dar ma bucur ca nu l`ai aruncat sau mai stiu eu ce, l`ai ingropat... el e fericit sa stiihappy.multu pentru fundita... take care

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai mult de 1 an hamsterul nu traieste.am trecut si eu prin asta cu hamsterul meu.al meu avea doar 2 luni.aceasta boala se numeste cumva garhiopelie! daca sa ''dus'' imi pare rau de raspunsul cu intarziere! dar aceasta boala se vindeca. daca hamsterul tau a aut noroc.asa a fost sa fie!:d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie neaparat sa am 2 hamsteri

| artanix explică:

Edit : nu era raie...era o boala foarte grava. dar deja nu mai conteaza... e foarte slabit... o sa il las sa moara singur...si daca nu moare tot se chinuie si il duc la anestezie.stiu...e foarte trist

| artanix explică:

Edit x2 : a murit pe data de 24 Septembrie 2009 la ora 22 : 16...nu a mai respirat deloc si incepea sa se faca rece...azi de dimineata l-am ingropat in gradina crying...acum e mai greu sa trec peste crying((