| Akikaidofan24 a întrebat:

Hei! Am o intrebare! Am primit un catelus de doua luni pe care il iubesc foarte tare! Stiti, eu il plimb, eu ii dau de mancare, eu ma joc cu el... dar s-a ivit o problema! Musca! Si cel mai rau este ca doar pe mine ma musca! I-am cumparat jucarii de ros dar nu merge! Eu stiu ca o face doar din joaca dar doare foarte tare! Ce sa fac? As vra orice mic ajutor, iar ajutoarele care chiar folosesc vor fi votate!

1 răspuns:
greece12
| greece12 a răspuns:

Te considera fratele lui,companionul lui si este la varsta la care se harjoneste cu ceilalti frati si isi incearca puterea dintisorilor,l-ai luat prea repede de la canisa,trebuia lasat pana la macar trei luni,sa apuce sa-si muste fratiorii si sa fie si muscat,ca sa inteleaga.
Asa,tu n-ai cum sa-l musti inapoi, trebuie sa-l educi.
Coboara la nivelul lui, stai ghemuit in fata lui si da-i mana ta s-o muste.Cand face asta,pune-i cealalta palma in fata fara sa-l atingi, fara sa-l lovesti,(ca un politai care opreste o masina) si spune-i hotarat (dar nu furios) NU!
Pe urma iar, acelasi lucru.Sa ai la indemana mici bobite sau bucatele de carne,cand intelege si numai atunci,sa-l poti recompensa!
La doua luni,cam greu te intelege, e vioi si neastamparat, asa ca inarmeaza-te cu rabdare.
De multe ori te va musca doar sarind pe tine de bucurie sau din joaca.Si atunci,vei face acelasi lucru,ii spui NU cu palma in fata botului.
Cand doar va veni sa-ti miroasa mana, recompenseaza-l, mangaie-l si lauda-l!
Sper ca ai inteles.
Succes!