| Akikaidofan24 a întrebat:

Hei! Am o intrebare! Am primit un catelus de doua luni pe care il iubesc foarte tare! Stiti, eu il plimb, eu ii dau de mancare, eu ma joc cu el... dar s-a ivit o problema! Musca! Si cel mai rau este ca doar pe mine ma musca! I-am cumparat jucarii de ros dar nu merge! Eu stiu ca o face doar din joaca dar doare foarte tare! Ce sa fac? As vra orice mic ajutor, iar ajutoarele care chiar folosesc vor fi votate! Stiu ca ar trebui sa ii dau peste bot dar nu functioneaza! Va rog sa nu imi sugerati sa il bat pentru ca nu functioneaza plus ca nu imi place sa dau in el! Mersi!

Răspuns Câştigător
| ANONIM49112911 a răspuns:

Inchidei boticul ca sa vada ca nu trebuie sa muste. Sau poti sa ii strangi pernutele ca sa vada ca tie nu iti place sa fi muscta si nici lui ciupit. Ar mai merge sa il bati cu ziarul. Daca nu vrei, lasa-l sa muste, daca asa vrei sa-l inveti... Stiu ca iti e mila, si eu am un catel care face la fel. A inceput sa muste foarte tare, iar eu ii stran boticul ca sa nu mai muste. Cand râcâie ii strang pernutele.

7 răspunsuri:
| T7uk a răspuns:

Il rasfeti? daca da nu e bine.Un caine nu trebuie tratat ca un copil indiferent de dimensiuni. Daca il tratezi ca pe un copil el simte ca esti slab si te va domina.Trebuie sa fi calm si ferm in momentul in care te muscalovestel usor in zona coastelor, daca incepe sa scelalaie nu te ingrijora ca l-ai lovit, ca l-ai ranit etc. el schelalaie fiindca nu i sa mai intamplat sa se impuna cineva si nu stie ce sa faca. Poti cauta pe google Cesar si Caini care sigur te va ajuta mult.Ei bine iti urez succes!

| Ramo137 a răspuns:

Nu nu nu! sa nu mai dai in el. daca dai intr-un caine, el devine agresiv: normal.
cand te musca atingel cu 2 degete pe gat-impinge si apoi ia mana- o sa vezi ca merge dupa un timp sau atingel la ficat.
Asta s-a intamplat fiindca tu il asi sa face ce vrea el, trebuie sa faca cum zici tu si atat, daca nu, inseamna ca el te domina pe tine etc sunt muuulte se spus. a da, incearca sa nu il mai impopotanezi atata, pe viitor, joaca asta cu muscatul, o sa fie pe deadevaratelea muscat, ai grija, tu trebuie sa ii impui reguli, ok?
asa te v-a asculta pe viitor. iti urez succes. daca nu stii ceva despre caini, intreaba-ma.

| Akikaidofan24 explică (pentru Ramo137):

Pai multumesc la toata lumea! Am sa probez toate raspunsurile voastre. Ramonatopala sa stii ca nu am mai auzit de metoda asta dar dupa cum vad se pare ca tu chiar stii ce faci! Ai dat un raspuns foarte interesant.Gaby32 in general nu il tin legat dar la cat de mult musca am inceput sa o folosesc drept pedeapsa! Va multumesc la toti si in decurs de1-2 saptamani am sa declar castigatorul!:-)

| Gabyy32 a răspuns:

Asa am si eu un caine.
il tii legat cumva?
daca da atunci nu-l mai tine pentru ca se face ff rau
Sau du-l la un dresor

| carmenSiAtat a răspuns:

Buna sti vorba aceea domina ca sa nu fii dominat e asta ti s-a intamplat tie l-ai lasat sa te domine si asta nu e bine incearca sa ii arati ca a gresit atunci cand te joci cu el cand face asta pedepseste-l adica spune-i nu-i voie sau ``fui`` si opreste jocul daca vei repeta asta vei obtine rezultate ~~repetitia este mama invataturii~~:*sper ca te-am ajutat

| xShutUpBeibiiii a răspuns:

Incearca sa ii spui : " Ce-ai facut?! " gesticuland cu mana, asemeni copiilor mici. Cel putin cu cainele meu functiona. Se spune ca animalele nu au ratiune, dar poate functiona. Sper sa mearga big grin.