| Djlsghtnquuw a întrebat:

Hei, am un pekinez de 11 luni, si cand il scot afara trage de lesa, alearga, se duce la toti, nu merge linistit cum ar face un caine normal..Si e deranjant, in loc sa ma plimb cu el, trebuie sa alerg straight face. Ce sa fac sa nu mai traga de lesa, sa fie mai calm?

Răspuns Câştigător
| Aida89 a răspuns:

Incearca sa cauti la tv sau pe net, dog whisperer( cezar si cainii). E o emisiune din care inveti foarte multe. Dar incearca sa megi cat mai relaxata, incearca sa il inveti sa fie atent la tine, poti face asta cu ajutorul bobitelor sau bucatele mici de salam. E incomod la inceput, dar va intelege ca trebuie sa fie atent la tine. De asemenea ar fi bine sa il inveti termenii de "pas" si "stai". Succes, apropo, vezi ca este o rasa foarte incapatanata tongue

8 răspunsuri:
| ღჩօოჩօղყƙღ a răspuns:

Incearca tu sa merhi calm, iar cand el alearga il ti mai strans de lesa si nu il lesi sa alerge pe la toata lumea.
Funda?

| AlinaFilip99 a răspuns:

Trebuie sa il duci la dresaj! Eu asa am facut cu catelul meu, si acum nu ma mai trage pe le toti copacii!laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil că pekinezul ăsta mic al tău, are impresia că te-a scos el la plimbare pe tine...
Sper să nu fie așa, și să și-o ia în cap mai târziu.
Nu de altceva, dar te trezești peste vreo juma* de an că îți umblă prin telefon să îți vadă apelurile, sau-și mai grav-îl găsești în vreo noapte, pe pc, încercând să îți spargă parola de mess...

| Djlsghtnquuw explică (pentru anonim_4396):

Asta trebuia sa fie o gluma? raised eyebrows

| anonim_4396 a răspuns (pentru Djlsghtnquuw):

Da. Dar nu ți-a plăcut - văd. Poate data viitoare...

| AlexDinTimis a răspuns:

Da-i calmante.

| xf1ref a răspuns:

Cauta emisiunea de pe Natgeo "cesar si cainii" si poti invata foarte multe despre comportamentul cainilor. De obicei comportamentul stapanului determina felul cum reactioneaza animalul de companie. succes!

| Andrascumpa a răspuns:

Pai el e mic asa fac toti odata catelusa mea m-a tinut afara 3 ore si am inghetat ca era iarna. Dar asta nu inseamna ca are o problema sau stiu eu ce... Avand in vedere ca e mic inseamna ca are si multa energiebig grin deci nu fii suparata pe el|ea dar daca incerci sa cumperi o lesa dintr-un material mai tare pe care sa nu o poata rupe si nu ii da drumul din ea ori cat de cuminte ti-sar parea. Daca nu du-l la dresat sau asteapta cu el trebuie sa ai muulta rabdare... Oricum Succes! Funda?