| tigrishor23 a întrebat:

Hei. As vrea sa imi iau un caine,dar nu prea stiu ce rasa. O sa va dau cateva detalii, sper ca ma veti ajuta, eu sînt foarte indecisa happy

Stau la apartament (1 camera maricica, o sufragerie la fel, un hol lung, baie si bucătărie mici)

Am timp liber (pt caine) +2 ore pe zi.

Nu sunt o fire foarte activa, dar as putea sa ii ofer 2 plimbări pe zi.

Nu vreau ceva "fioros", gen Pittbul, dar nici un Pudel.

Am un prieten care cred ca ar putea sa imi tina câinele cat sunt plecată.

Nu vrea sa fie foarte costisitor, as putea cheltui 100 de ton pe luna, sau mai mult daca e ceva grav.

Vreau un caine afectuos, nu extrem de energic, sa pot sa il adresez (sa fie destept).

Eu ma gândeam la rase mici sau medii: Bichon Maltez, Beagle, Pug, Husky...

P.S. Dacă are vreo legatura, stau in Oltenia.

Ce imi puteti recomanda? happy

Răspuns Câştigător
| Kamelyama a răspuns:

Ti-as recomanda Bichon Maltez sau Shih-Tzu pentru ca nu le cade blana si au multa afectiune! Plus ca se invata repede sa nu faca in casa (doar daca ii tii in casa).

8 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Inainte de a-ti lua un caine, trebuie sa te gandesti si la nevoile lui, nu doar la ale tale. In doar doua ore nu ii poti oferi afectiunea, atentia si dresajul de care are nevoie. Un catel are nevoie de timp si rabdare. Odata ce spui ca o sa il lasi la cineva cat esti plecat.iar nu e bine. Ii schimbi mediul de fiecare data si el nu mai intelege cine ii este stapanul. Ii este greu sa se adapteze la mirosuri noi, locuri si persoane. Mai bine iti iei niste pestisori.

| Talmacel_Alexia_1999 a răspuns:

Poti sa iti iei un Beagle sunt foarte destepti si afectuosi.Se pot obisnui la apartament cu conditia de ai acorda 2 plimbari pe zi de vreo jumate de ora sau o ora plimbarea. Poti sa il dresezi destul de usor.(este putin greu dar asta depinde si de caine si de om)
Acesti caini nu prea naparlesc eventual poti sa il periezi. Timp de o săptămână nu este grav daca sta cu altcineva. Oferai 3 mese pe zi(dimineata,amiaza si seara)
Eu mai procedam astfel:înafara de cele trei mese le mai dădeam un bonus daca erau cuminti in ziua respectiva primeau bonusul(mâncare de câini sau altceva ce ii place mult).
Daca iti ei Beagle fata iti trebuie un nume:Cookie,Beti, Mona etc.
Daca iti ei Beagle băiat iti trebuie un nume:Max, Scooby, Rocky, Fredy etc.

| Talmacel_Alexia_1999 a răspuns:

Funda?

| Empower a răspuns:

Bichon Maltez

| OIntrebareIntrebatoare a răspuns:

Si bichon frise e ok e chiar afectuos si destept si l-am dresat sa isi faca nevoile afara si comenzi de baza acum are un an si 2 luni tot timpul cand vin acasa chiar tot timpul sare pe mine de bucurie si nu numai pe mine btw e alegerea ta

| Laurentiiu a răspuns:

Buna îți recomand sa îți cumperi un coker spaniol, sunt ușor de dresat, jucăuși, foarte iubitori, cu mâncarea depinde cum il înveți.

| tigrishor23 explică:

Multumesc mult pentru sfaturi. Si timpul cat sunt plecată= 1 saptamana, pentru ca ma duc la mare cu trenul si hotelul nu accepta animalele, in rest il pot lua. happy

| MinionBob a răspuns:

Hey! Ai putea sa iti iei un Labrador pentru ca este foarte dragut, usor de dresat si foarte loial. Si nu e foarte costisitor.