| Andre15 a întrebat:

Am adoptat o pisicuta acum 8 luni pe vremea cand avea doar 2 luni. Mama e foarte atasata de ea, insa tata nu prea o suporta si insista sa o ducem la bunica mea la curte.(stau la bloc).Eu si mama nu prea suntem de acord fiindca bunica are un caine rau la curte care in urma cu un an a omorat 3 pisici care intrasera in curte.Cum l-as putea convinge pe tata ca ar fi mai sigur sa tinem pisica la bloc?

6 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Inteleg pe tatăl tau sa nu tina pisica la bloc pentru ca are purici si duce puricii sa se înmulțească si se imprastie si pisca, sug sânge la oameni! Încearcă sa rogi frumos sa te lase pisica in casa si sa faci un târg ca sa te lase pisica in casa, dar trebuie sa faci ce spune tatăl tău si sa asculti!

| Mayar a răspuns:

E destul de groaznica faptul ca tatal tau e o 'fiinta' cruda si fara suflet. Ce sa faci?! Sa ii spui ca daca o trimiti la bunica ta, o sa fie sfasiata si o sa moara in chinuri din cauza acelui nenorocit de caine! Si ca daca el, tatal tau, asa suflet negru are, sa nu mai aiba nicio pretentie de la tine vreodata, pentru ca tu nu ai un suflet negru ca al lui!

| HeadGeneral a răspuns:

Așa e și tatăl meu urăște animalele chiar daca stau la curte. Spune-i așa:Tata(Tati) gândeștete puțin daca ai fi tu în locul pisici.Ți-ar fi bine dacă niște oameni răi te-ar duce la un câine să te sfâșie în bucăți.E și el un suflet ca noi toți numai că în alt corp.

| Raluca07SF a răspuns:

Incearca sa ii zici ce benefici aduce, de genu': De cand am pisica aceasta sunt mai fericita sau Nu o putem duce la bunica fiindca (,)cainele ei ar omorao si tu ai fii de vina, incearca si cu suparare sau cu promisiuni ca o sa ai grija de ea, blah, blah, blah, intelegi? Pa!

| marcela25 a răspuns:

Cunosc sentimentul ...si mie mi-a murit o pisicuta la fel

| Jeffrie a răspuns:

Spune-i cat de mult iti pasa de ea. Ii poti spune ca ai grija de ea si eventual poti spune ca ii faci un loc special sa stea si cutiuta in care sa isi faca nevoile. Plus ca o poti tine in camera la tine si o poti plima. Nu numai cainii se plimba laughing Si si arata-i lucru asta. Lupta pentru ce iubesti, indiferent daca e animal, lucru sau om. Crede-ma, poti sa reusesti! Imi poti scrie oricand daca mai ai nevoie de sfaturi. Te pup :*