| alii98 a întrebat:

Hei TPU,am o pisica care a fatat aseara fara probleme,este cam prima data cand are pui,anul trecut a nascut prematur, dar anul acesta a nascut 4 sanatosi,da nu sta cu ei,nu le da sa manance,poate ii spala putin, ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| AwGenetix a răspuns:

In natura puii mor, și mama invata ca daca nu are grija de ei mor.

ori lasi natura sa isi faca treaba ori le dai tu sa manance.

| alii98 explică (pentru AwGenetix):

Aoleu...,nici nu stiu ce sa fac sad
Mersi de ajutor oricum...

| Mariana17november a răspuns (pentru AwGenetix):

Buna. Intra pe grupul Cat Club, pe Facebook...Te vor ajuta cei de acolo.

15 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Explica.mi si mie cum e asta e ca prima data cand are pui, dar anul trecut a nascut prematur...

| alii98 explică (pentru Oana92):

Pai da,a nascut prematur dar era si mort, deci zic ca acum sunt primii care i-ar avea si poate sa faca ceva cu ei, decat sa ii invelesc putin si sa sper ca o sa le dea sa suga, altceva nu cred ca pot sa fac, mai ales ca sunt asa de mici

| yustme a răspuns (pentru alii98):

Buna. Am avut și eu o pisica care a fătat cinci pui. Prima data nu prea îi grija de parca îi era frică. Fiind la prima sarcina nu prea știa sau nu știu. Se zice ca ei instinctiv știu ce să facă și când un pui e bolnav ori îl mănâncă ori îl resping. La noi nu a fost cazul. Încearcă să pui puii la supt dar ai grija sa nu îi atingi cu mana goala doar cu o cârpă sau mănușă ca apoi nu le mai da deloc sa suga(asa se zice) nu o lasă afară să stea cât de mult pe lângă pui. Sper sa fie bine. daca nu merge nici cum cere sfatul unui veterinar cel mai bine. Nu iti recomand sa le dai lapte de vaca(parerea mea). Sanatate

| alii98 explică (pentru yustme):

Nici veterinar nu am in apropiere...
acum vad ca ei nu cauta sa suga,i-am atins cu mana goala(am pui de multi ani,si niciodata nu a fost problema),si nici nu prea sta cu ei,adica vad ca se duce singura,pleaca,miorlaie singura fara motiv,da mai sta cu ei,si ea nu ca ii e frica,pur si simplu nu prea vrea,nu e interesata de ei,da cred ca asa e din fire, ca daca mananca ceva si vede ca alt pisoi are mancare exact la fel, se duce si o ia, cand se duce celalalt la mancarea care o avea, se duce inapoi la mancarea ei

| yustme a răspuns (pentru alii98):

Pai nu o tine în preajma altor pisici. Eu locuiam la casa și nu am lăsat pisica afara câteva zile și mai aveam încă 4 pisici pe lângă ea. Într-adevăr ea își apara puii nu lasă pe nimeni sa se apropie și îi hrănea din prima clipă. Dacă nu ai veterinar suna la un cabinet și întreabă. De cat timp nu au mâncat puii?

| alii98 explică (pentru yustme):

Ma refer ca in general face asa cu mancarea,e singura in casa, nici un pisoi mai mic care il mai bag in casa ca e mic, a ramas el putin mai mic nu il las acum in casa, si acum parca stau si sug, cred ca este prima data sau cred ca i-a mai tinut sa suga cand i-a fatat

| yustme a răspuns (pentru alii98):

Doamne ajută!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Da-i pisicii sa manance si ea ar trebui cat mai cuarnd sa alapteze puii, daca tot nu le da sa manance nu ai decat sa ii hranesti tu.

| alii98 explică (pentru MihaiNicu23):

Problema e ca mancat,da pur si simplu nu sta cu ei,cum e ea mai miorlaita se pusese acolo lange ei, se spala, se uita la mine si incepe sa miorlaie eu crezand ca mai are pui si cand vad vine la mine ca, credea ca am mancare, avand telefonul in mana...

| Tpufan123 a răspuns:

Și eu am pățit la fel, prima data puii au murit iar a doua oara când a făcut pui a stat cu ei, și nu cred ca ai cum sa ii hrănești la câteva zile după ce s-au născut.

| alii98 explică (pentru Tpufan123):

Chiar azi noapte sad
Da am mai avut o pisica care nu a avut probleme de astea

| Nicoletacccccccnnnyyttr9 a răspuns:

Paii nu trebuie sai atingi pentru ca ea ii va lasa
Daca timp de vreo 3-4 ore nu le va da sa manince du-te la farmacie veterinara si ia 2 -3 sticlute pentru ai hrani
Dar maii bine e sa nu-i atingi...

| alii98 explică (pentru Nicoletacccccccnnnyyttr9):

E pe jumate adevarat, decat daca e salbatica pisica cand e crescuta(eu le cresc extrem de prietenos) face urat, da e obisnuita cu noi, si vad ca acum are grija de ei, desi 2 ai murit si cred ca a realizat, da le-am luat si mancare