| BiscuiteeOreo a întrebat:

Am un catelus de 2-3 luni, care de cateva zile refuza sa manance, nu se mai joaca, doarme mereu si cauta locuri umbroase. A slabit foarte mult si nu stiu ce sa ii fac. Ma puteti ajuta? Stiti ce ar putea avea si vreun remediu pentru asta? Multumesc anticipat, funda celui mai rapid raspuns :*!

Răspuns Câştigător
| Dolyta a răspuns:

Ai mare grija, s-ar putea sa fie bolnav. si al meu la fel a patit cand avea vreo 2 luni, nu manca, se baga in locuri stramte si umbroase, se ascundea, apoi a inceput sa vomite dar nu stiu ce, ca de mancat nu manca, bea doar apa, apoi a facut si diaree, e o boala pe care o fac catelusii in primele luni de viata, daca nu sunt vaccinati(ar trebui vaccinati la o saptamana de la nastere). cainele pe care il am acum, are 5 luni deja, a scapat de boala, am fost la doctor, dar fratii lui (a avut 2 ) au murit. este foarte rea boala asta, rar scapa, asta a zis doctorul. eu zic sa tragi o fuga la doctor sa-l consulte, poate o fii si de la caldura lipsa poftei de mancare.
Sanatate si numai bine!

| RedNose a răspuns (pentru Dolyta):

Este vorba despre parvoviroza. Mergi la medic si cerei sa-i faca catelului testul de parvo, il face pe loc si e in jur de 50lei. O alta cauza poate fi si caldura sau ia picat ceva naspa la stomac. Oricum, mergi la medic si cere testul ca multi zic ca e o indigestie si nu-i face mare lucru si abia in ultima faza iti spune ca e vorba de parvoviroza, cand cainele nu mai are nici o sansa. Da o cautare pe google sa afli despre aceasta boala.

5 răspunsuri:
| τττ a răspuns:

Bună.
Pentru liniștea ta sufletească, dar și pentru sănătatea cățelușului, mergi cu el la veterinar!
Muah, muah, muah!

| PisicutzaTa a răspuns:

Apelezi la medicul veterinar ca sa-i fac o injectie! El stie cel mai bine cu ce sa-l ajute!

| ionutsimpplu a răspuns:

Salut 1: un catel nu poate sa aiba 2-3 luni ori un ori cealalta ..si du-l la veterinar ..cand sunt mici cateii sunt foarte sensibili la microbi ..vaccin deparazitare si tot ce ii trebuie daca iti iubesti catelul

| mariam8 a răspuns:

Mai eu una sincera te sfatuiesc ca sa il duci la un medic veterinar! Sincera nu vreau ca sa te speri dar am avut si eu la un momendat un pui de catelus il gasisem, manca foarte bine si se comporta normal pana intr-o zi cand nu a mai papat nimic si nu avea nici o vlaga in el am incercat tot felul de metode de a-l face cel putin sa pape dar in zadar, iar cand l-am dus la veterinar deja era prea tarziu, mi s-a zis ca avea ceva viermisori in burtica si nu am mai putut face nimic si a murit sad