| ßíïì a întrebat:

Am un chihuahua din toamna si este foarte speriat de atunci. Plange daca il mangai, daca ramane singur, se sperie de orice. El a stat o luna la acel petshop si cand am cumparat-o avea 8 luni si fusese adusa acolo de la Arad. Inca este foarte speriata. Am incercat de mult sa o schimb dar nu am reusit.
Cum as putea sa il fac sa se comporte ca un catel normal?

6 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Il ai din toamna si plange cand il magai si acum? straight face ceva nu-i in regula cu acel catel sau comportamenul tau. In primul rand du-l la un veterinar sa-i faca un control amanuntit, poate are o problema fizica. Apoi incearca sa vorbesti cu el, nu conteaza ce ii zici ci cum ii zici, calm, niciodata sa nu urli sau sa strigi la el, vorbesti calm, cu o voce joasa, rar ca el sa simta din tonul si inflexiuniile vocii tale ca e totul ok. Nu fa miscari bruste in preajma lui, nu te agita, nu fugi spre el, in general cand interactionezi cu el stai jos, ca sa nu pari asa amenintator, stai pe jos sau gugulas, cand il mangai apropie-ti mana incet de el in fata lui sa o vada si lasa-l sa te miroase, apoi mangaie-l, de obicei le plance langa urechi, spune-i des numele, da-i tu mancarea, si ar fi frumos sa-l si scoti la plimbare, si nu sta toata ziua pe capul lui, dar tine-l in preajma ta cand te joci pe calc sau chestii de genul sa vada ca e totul ok ca nu esti o amenintare ca nu are de ce sa isi faca griji.

| RedNose a răspuns:

D-asta nu e bine sa cumparati caini sau pisici de la petshop. Dati la fel de multi bani cat ati da pe un caine de la o canisa si mai sunt si bolnavi sau cu probleme de comportament. Perioada in care el trebuia sa fie socializat si-a petrecut-o inchis acolo in petshop(presupun ca in Arad tot prin vreun petshop a stat). E foarte greu acum sa-l mai schimbi. Cand il mangai,vorbeste calm cu el,dai sa manance ceva(recompensa se numeste si e un lucru dupa ce catelul e innebunit,de obicei se foloseste piept de pui, carne de vita, calcaval etc taiate bucati mici), fa-l sa se relaxeze in preajma ta, trebuie sa prinda incredere in tine mai intai si abia apoi trebuie sa o inveti cu zgomotele si alte lucruri. E foarte greu sa mai socializezi un caine la varsta asta. Data viitoare inainte sa iti iei un animal intereseaza-te de unde e bine sa-l cumperi. Daca citeai pe net vedeai ca cea mai proasta idee e sa cumperi din petshop-uri un caine sau pisica.
Imi pare rau de catel si ma bucur ca a ajuns la tine.

| ßíïì explică (pentru RedNose):

Am luat'o din petshop pentru ca mi-a fost mila de ea. Statea de mult timp

| RedNose a răspuns (pentru ßíïì):

Ai facut un lucru bun, dar uite acum cate ai de patimit... poti sa o dai la dresaj, ar fi mult mai bine, ca daca in educarea ei de tine faci ce nu e bine atunci mai rau e, asa acolo aia stiu ce fac.

| kytty12 a răspuns:

Imi pare rau de el, am avut si eu aceeasi problema cu un catel dar i-am luat un amik si si-a revenit si a inceput sa socializeze si cu mine

| MosquitoLIB a răspuns:

Nu este bine sa o mangai sau sa ii dai mancare cand este speriata pentru ca atunci ii spui ca este in regula sa ii fie frica. In schimb asteapta sa se calmeze si dupa aceea poti sa o mangai. Poti si sa ii arunci mancare in fata ei ca sa trebuiasca sa faca cativa pasi ca sa ajunga la ea. Scoate-o la plimbare si fa-i cunostinta cu alti caini care o pot ajuta sa se refaca.