| anonim_4396 a întrebat:

Eu am un caine bichon maltese in varsta de 2 luni.
Eu l-am învățat să facă afara dar nu am putut o zi sa îl scot pentru ca făcuse vaccinul si si-a facut nevoile in casa.
De atunci face treaba mare numai in casa.Afara face doar treaba mica.Si nu inteleg ca inainte nu făcea unde stătea.Acuma face.Ce sa fac sa il reinvat din nou afara?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Se învață, negreșit. Învață mai repede decât un copil. Îi arăți ce greșeală a făcut și-i spui că nu-i voie! happy
Prelungește plimbările, diminețile devreme și serile sunt răcoroase pentru el. O jumătate de oră e cam puțin, rămâi mai mult și nu-l duce în casă, până nu face. Încet, încet, va înțelege de ce iese la plimbare.

3 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu-i nevoie de niciun dresaj special. Ceea ce vrei tu, el nu poate învăța peste noapte. E prea mic, are doar două luni. Se va învăța treptat, totul depinde de tine.
Motivele pentru care un cățel își face nevoile în casă, e fie prea mic, fie așa a fost învățat, fie nu stai suficient cu el afară, la plimbare. Scoate-l de două-trei ori pe zi și ai să vezi că scapi de probleme. Când mai crește, e de ajuns și de două ori/zi, dar atunci, tb să stai mai mult cu el, cam 1h dimineața și încă 1 h seara).
Iarna, când e ger, nu tb să-l ții atât de mult timp afară, însă trebuie scos mai des, în reprize de câte 15-20 min.
Când spun "plimbare", înseamnă că el trebuie să își consume energia, să alerge, să umble, NU să se așeze, ori să stea pe un loc, lângă piciorul tău și să (te) aștepte. Am văzut copii, care își scot cățelușii la plimbare, dar se întâlnesc cu prietenii lor și se pierd în discuții, stau de vorbă câte o oră, apoi îl duc în casă că a expirat timpul plimbării (a trecut ora). straight face
Pur si simplu, at când îl scoți afară, îți dedici timpul cățelușului. Nu reveni acasă, numai atunci când vezi că și-a făcut nevoile.
Și se va învăța treptat. Cu timpul, el îți va transmite niste semnale, atunci când cere să meargă afară (plânge/scheaună, e agitat, stă la ușă→ sunt semne că vrea de urgență afară, fie că a băut prea multă apă, fie că are diaree).

| anonim_4396 explică (pentru floresdemayo):

Crede-mă că atunci când ies cu el chiar imi dedic timp doar pentru el.Si stau Cam o jumătate de oră cu el.El se învățase si știa sa nu faca acolo unde sta el dar doar o zi nu l-am scos si gata de atunci face numai acolo.Chiar nu stiu ce sa fac. Daca nu se va invata niciodată să facă afara?

| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

Se învață, negreșit. Învață mai repede decât un copil. Îi arăți ce greșeală a făcut și-i spui că nu-i voie! happy
Prelungește plimbările, diminețile devreme și serile sunt răcoroase pentru el. O jumătate de oră e cam puțin, rămâi mai mult și nu-l duce în casă, până nu face. Încet, încet, va înțelege de ce iese la plimbare.

| forlucky a răspuns:

Cel mai bine pentru toti ar fi sa il duci la dresaj. Poate o sa ti se para scump dar sa stii ca merita in plus poate sa il invete mai multe lucruri iti spun din propie experienta