| Doina_Muntean_1971 a întrebat:

Hei TPU,am nevoie de raspuns urgent,va rog!

imi este tare frica de intuneric, si nu pot sa adorm.ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Dacă ne vom ruga lui Dumnezeu pentru ocrotire în cuvintele noastre, daca vom sta de vorbă cu El ca si cu un prieten, atunci teama va dispărea ca și cum n-ar fi fost niciodată.

16 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Aprinde lumina si petrece timpul cu ceva : fa-ti un ceai, citeste, uita-te la TV, tricoteaza, sari coarda etc.

| Doina_Muntean_1971 explică (pentru noktambul):

Sar coarda noaptea?happy
sigur multumesc pentru sfat

| noktambul a răspuns (pentru Doina_Muntean_1971):

Era o gluma happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cumpara-ti o lampa de veghe pe care o bagi in priza. Cred ca gasesti la magazin sau in piete.

| Viitorulapropiat a răspuns:

Mergi la psiholog

| Mihaela_Anna_1997 a răspuns:

Nu esti singura care ii ieste frica deintuneric.eu am 20 de ani... si inca mai ma infrunt cu teama asta cat o data. Teama este in capu nostru trebui sa nu te mai gandesti ca esti singura. incearca sa gandesti pozitiv. gandeste-te ca nu vrea nimeni sa iti faca rau!

| Doina_Muntean_1971 explică (pentru Mihaela_Anna_1997):

Stiu este doar imaginatia dar cand incerc sa ma gandesc la ceva frumos, tot imi vine gandul rau.

| anonimg a răspuns (pentru Mihaela_Anna_1997):

Dacă ne vom ruga lui Dumnezeu pentru ocrotire în cuvintele noastre, daca vom sta de vorbă cu El ca si cu un prieten, atunci teama va dispărea ca și cum n-ar fi fost niciodată.

| JeJeleu a răspuns:

Ai mei nu au nici o problema ca dorm cu tv ul aprins si il mai dau si destul de tare. Tin sa aud si sunet

| Doina_Muntean_1971 explică (pentru JeJeleu):

Da imi pun in fiecare seara filme pe calculator, si cand incerc sa adorm, tot imi vine o imaginatie urata, tin sa mentionez ca zic rugaciunile

| 411n a răspuns (pentru Doina_Muntean_1971):

Rugaciunea nu ajuta! Vad ca a iesit castigator cel cu Dumnezeu. Bun vad ca daca ai o problema, inconstienta te ajuta! Bazaconiile te ajuta! Daca te rogi, crede-ma, nu ai o problema cu intunericul ci..esti nebuna! Sa vorbesti singura noaptea, asta da problema..ps. da, sunt ateu!

| Hitalix22 a răspuns:

Stai mai intai cateva minute intr-o zona de semiumbra. Respira, realizeaza ca nu ti se intampla nimic. Repeta exercitiul, crescand gradat durata sederii si intensitatea intunericului. De fiecare data, ai in minte ideea scopului terapeutic.Citeste un roman bun, gandeste-te la proiectele tale de vacanta etc. Aportul de imagini pozitive impiedica instalarea panicii. Dar, daca angoasa persista, mergi la un terapeut. Cauzele profunde trebuie identificate.

| 411n a răspuns:

Iti poti cumpara niste bratari fluorescente, ele se incarca toata ziua si noaptea lumineaza..nu este o lumina puternica, dar cand vei vedea putina "culoare" sunt sigur ca nu vei mai avea probleme