| tigrishor23 a întrebat:

Hei.
Vreau sa imi iau un caine. Stau la apartament, dar as vrea ori un Labrador ori un Golden Retrivier.
Eu si mama mizam pe Labrador, un vecin a avut unul negru si era foarte cuminte. Dar am citit pe diverse forumuri ca e mult mai agitat, galagios si distructiv decat Goldenul. Nu stiu ce să cred, alte site-uri spun ca sunt tăcuți si foarte cuminti. Deci, ce sa aleg?
As vrea sfaturi de la posesori daca se poate =)
Dau funda! big grin

Răspuns Câştigător
| StefanKogut a răspuns:

Amandoi sunt la fel. Am avut si de unul si de altul. Cu o singura exceptie, Labradorului ii era o frica nebuna de artificii, restul a fost in regula. Sunt foarte inteligenti, docili si sunt usor de dresat. Desigur ca dac-l lasi de capul lui, va face tot ce-i va trece prin cap, dar asta de obicei nu e din vina cainelui ci a stapanului. Iti recomand sa te uiti la Cesar (ala cu cainii), pentru informare despre cum se educa un caine.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Labradorii sunt la fel ca si golden retrivier dar cu par scurt. Sunt blanzi si ascultatori. Intr-o zi un caine rottweiler sau cum se scrie a sarit pe mine si a venit cainele vecinului care e labrador si m-a salvat. Deci slava cainilor labrador :3

| Talmacel_Alexia_1999 a răspuns:

Eu iti recomand sa cauti câinele mai întâi si sa vezi ce comportament are.
Alti Labradori sunt cuminti, iar altui plin de energie.
Alti Goldeni sunt rai, altui buni.
Mereu depinde de caine.Nu poti sa te bazezi pe un răspuns gen:Golden. Daca o sa iti iei, tubo sa crezi ca e cuminte, dar o sa iti distrugă casa si nu o sa vrei sa il dai pentru ca te-ai atasat de el si el de tine.
Funda?

| RebecaTheNinjaGirl a răspuns:

Alege-l pe care iti place mai mult. Cel race ti se pare mai dragalas sau mai sau mai frumos. Ideea e ca tu inveti catelul cum sa se poarte. Amandoua sunt rase familiare.

| AnielaaEllaMaxii a răspuns:

Heii. N-am avut caine Golden sau Labrador. Am avut pekinez si urmeaza sa-mi iau bichon. ( Stau la bloc ) Vecina mea are ciobanesc. E mareeeee si alb. I-a ros peretii