| AndreeaBianca123456 a întrebat:

Cred ca cățelușa mea are o problema..am decis sa o dau la monta, am selectat destul de corect data, am dat-o in zilele 10-14 la 3 căței însă cu niciunul nu reușește sa se "lipească" mai mult de 2-3 secunde. Poate rămâne și așa gestantă sau nu va putea rămâne niciodată? Este Bichon, are 4 ani și 4 kg.
Menționez ca au rămas lipiți de 4-5 ori însă foarte puțin...

37 răspunsuri:
| Denisa0954 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa o sterilizezi. Nu sa o stresezi atat pentru niste capricii de ale tale. O sa aiba probleme de sanatate daca tot intra si iese din calduri. Dacă mai vrei pui, să stii ca sunt atatia pui de caini abandonați pe străzi care posibil sa moara de foame din cauza celor care preferă să înmulțească animale de rasă. Si sa stii ca este si ilegal sa înmulțești animale Dacă nu ai autorizatie sau canisha autorizată. Pun pariu ca nu vei păstra atatia pui cat ar putea sa faca cățelușa si mi se pare imoral sa te îmbogățești de pe seama unor animale care apar pe lume fără nicio vina

| AndreeaBianca123456 explică (pentru Denisa0954):

Sa ma îmbogățesc pe seama ei? Doamne ferește ce răspuns de cct

| Denisa0954 a răspuns (pentru AndreeaBianca123456):

Asa crezi tu. Într-adevăr nu sunt mult oameni care gandesc ca mine. Dar asta e lumea. Nu cred ca ii păstrezi pe toți, si sa zicem ca ii dai spre adopție. Ce garantie ai ca vor fi îngrijiti cum trebuie? Nu era mai ușor să o sterliziezi si sa o scutesti de la atata chin? Nu trebuie sa te superi pe mine, eu mi am spus parerea. Tu faci cum doresti până la urmă.

| Frank51 a răspuns (pentru Denisa0954):

Nu multi isi permit sa cumpere un caine cu 1000 lei, si sunt sigur ca cine da banii astia va avea grija de el mai bine decat de un copil.

| darrio2007 a răspuns:

Poate ca ai selectat tu data corect dar nu s-a potrivit cu data „selectată" de ea. Tu ce ai face daca ai fi in locul ei?

| AndreeaBianca123456 explică (pentru darrio2007):

Așa mi-a spus veterinarul, așa am făcut laughing

| darrio2007 a răspuns (pentru AndreeaBianca123456):

Nu i-a placut de „iubitii" ăia. Caută altii.

| Vikaa a răspuns:

Doamne Iisuse, o supui la cancer mamar... daca o chinui in halu asta, daca apuca 13 ani e blanao, daca nu ai caine cu pedigree sterilizeaz-o si fi responsabila.Sunt atatia caini in padocuri ce asteapta un stapan si nu pot ca apar persoanele ce-si impuiaza cainii si mai apoi ii vand cu 300 lei si vin la pachet probleme genetice.Ea ca sa ramana gestanta trebuie sa fie serios in calduri, ele daca nu suporta partenerii nu o sa ramana gestante. daca tot vrei pui, poti adopta de la padoc, nu sa impuiezi un metis.

| Vikaa a răspuns (pentru Frank51):

Da,dar un pui la 300 de lei nu iti garanteaza ca e sanatos tun, vine la pachet cu probleme genetice si dupa ajunge pe drum, mai bine acea familie adopta din padoc daca tot caine.

| Frank51 a răspuns (pentru Vikaa):

Ia du-te tu si adopta 30 de caini de padoc daca tot sustii asta, mai lasa oamenii in pace. Este normal ca, cainii sa se reproduca, unii pot mai usor altii mai greu dar e ceva natural si evident ca sunt riscuri( la fel ca la oameni), asa ca frustrarea ta este total inutila.

| Vikaa a răspuns (pentru Frank51):

Frustrarea mea e una mare ca m-am saturat sa tot strang la puiuti de pe drum, e foarte greu sa alaptezi niste sugari de numa 3 zile si nu au nici ochi, poate imi dai adresa ta si iti dau un sac de pui sa ai grija de ei sa vezi cat de ''usor'' e sa ai grija de ei si sa sustii impuierea inutila a unor fiinte nevinovate.La ei e instinctu, nu e o placere, se monteaza din instinct nu ca simt ei placere.Se vede dupa cum scrii ca nu ai vizitat un padoc in viata ta, nu stii cata suferinta e acolo.Ar trebuii sa se faca teste psihologice sa se vada daca meritati animale, pe bune.E animalul tau, responsabilitatea ta, toti care am facut si facem voluntariat prin padocurile de animale stim despre ce vorbim.

| Vikaa a răspuns (pentru Denisa0954):

Din cauza unor persoane ca duduie de pune intrebarea, se strang anual la padoc sute de cutii cu pui, pentru ca li se pare mai de folos sa inmulteasca niste metisi, decat sa adopte.Ar trebuii sa se faca ca in afara, cand iei animal sa vada daca esti in stare sa ai grija de el sau nu, probabil ca rata abandonului ar scadea cu mult.Dar asa este si cu oamenii astia, iresponsabili, in loc sa vada soarta celor de pe drum ei impuiaza si apar alti amarati pe drum.

| Frank51 a răspuns (pentru Vikaa):

De unde stii ca nu e placere? Again, sustii niste chestii neverificate si nestudiate. Parerea mea este ca exista si placere.

Am 3 caini, o pisica, 2 iepuri, gaini, stiu ce inseamna sa ai animale sa le ingrijesti si sa tii la ele, asa ca sfatul meu este sa nu mai judeci aiurea.

| Vikaa a răspuns (pentru Frank51):

Daca tu zici ca e o placere, aia costa, niste boli pe care femelele trebuie sa le traga, iar seriile de pui ajung pe drum. Daca ai 3 caini si o pisica mai poti lua inca cateva suflete.Am vazut cateva cazuri de tumori mamare la catele si pisici, pot zice ca alea cu greu se refac, altele sunt cazuri pierdute.Ai niste animale, fi responsabil de soarta produsilor acestora. Vreau sa imi arati studii cum ca atat cainii cat si pisicile simt placere cand se cotaie.

| Frank51 a răspuns (pentru Vikaa):

Nu se știe dacă simt sau nu plăcere, dar niste studii confirmă că contractiile musculare sunt identice cu cele de la om și implicit posibilitatea să existe și plăcere este foarte mare.

| Vikaa a răspuns (pentru Frank51):

Doar delfinii si oamenii simt placere, in rest nu, intreaba si tu cativa veterinari ce au habar.

| Denisa0954 a răspuns (pentru Frank51):

La pisici cel puțin, chiar e o chestie studiată. Ele chiar nu simt plăcere, din contra, pe ele chiar le doare, deoarece penisul masculului are niste perisori asemanatori cu cei de pe limba.

| Denisa0954 a răspuns (pentru Vikaa):

Dacă drumurile ar fi pline de caini sau pisici de rasă, nu ar mai fi niciunul. Grupurile de pe Facebook sunt pline de oferte spre adopție, dar pentru ca nu sunt de rasă nimeni nu se înghesuie. Si cand apare unul care e de rasă toata lumea vrea sa adopte. Dacă nu s ar mai incuraja înmulțirea celor de rasă, oamenii ar adopta si pe cei mai puțin norocoși. Si multi dintre "iubitorii" ăștia de animale, cand vad ce înseamnă îngrijirea si cresterea unui animal, renunta si ori il da mai departe ori il lasa in strada. In zilele noastre e greu sa crești un animal, pentru ca sunt costuri, vaccinuri, deparazitari, se mai îmbolnăvește, tratament si mâncare, ca daca vrei sa creasca sănătos nu ii dai la 8 lei kg. Si daca e greu la un singur animal, da pai sa ingrijesti si puii pe care de fapt TU ai vrut sa se nască. Nu câinele.
(M am referit in general, nu la tine. Te respect pentru cum gândesti, si de ar gândi asa cat mai multi oameni poate s ar schimba ceva in lumea asta)

| Frank51 a răspuns (pentru Vikaa):

Nu stie nimeni asta, nicidecum veterinarii jesus laughing

Veterinarii si oamenii ca tine superficiali asculta prostii si duc vorba mai departe, dar toate studiile oamenilor de stiinta au ajuns la concluzia ca s-ar putea(deci NU SE STIE), sa simta placere deoarece contractiile musculare si alte dispozitii, sunt identice cu ale noastre.

Deci te rog frumos nu mai veni cu legendele urbane pe aici ca nu merge.

| AndreeaBianca123456 explică (pentru Vikaa):

Ți se pare bichonul un metis? Eu sincer n am văzut pana acum vreun pui de Bichon aruncat pe strada.

| AndreeaBianca123456 explică (pentru Vikaa):

Extraordinar, dar cine te pune sa strângi toate corciturile? Vezi ți fai fata de viața ta lasă teoriile astea. Doamne cât de proasta e lumea

| Vikaa a răspuns (pentru AndreeaBianca123456):

Ai auzit de documentul atestat A.Ch.R? probabil vei auzi cand o iesi bunica de la groapa.Cainele tau atata timp cat n-are pedigree de tip A sau B e o corcitura aka metis.Prin diferite probe, asociatia chinologica iti va da un drept la monta dupa ce ai facut toate analizele la catea.Pentru ca marea majoritate a bichonilor au cherry eye,probleme de vedere, probleme cu picioarele din spate, care se pot agrava continuand sa inmultesti fara autorizatie si nu e nici un arbitru la monta.Tu nu declari cuibul la Asociatia Chinologica, nu tu drept de monta, nu tu analize la catea, nu tu rezultate exceptionale ale parintilor.Astea intra la ilegalitate, mai exact o monta ilegala care duce la amenda de nu iti mai arde de monte.Eu care ma chinui cu cainii sa aiba rezultate exceptionale si particip la fiecare expozitie canina si mentin linia rasei pure si teste peste teste pentru displazie, cardiopatie etc.vine cineva ca tine, isi inmulteste corcitura si distruge prosperitatea rasei pure, probabil daca ar veni la curti si la blocuri sa verifice daca au barem certificat de puritate si sa vada daca is microcipati sau sterilizati, si sa va dea amenda cat blocu de mare.Pentru ca noua crescatorilor certificati ne vine sa ne radem in cap cand vedem ca isi promoveaza metisii pe net si prostimea cumpara, in loc sa ia de la cei atestati, si puii cand or creste si vor avea probleme genetice ajung pe strada, ca asa e romanu, ce nu e bun, arunca.Asa ca fa un bine, sterilizeaz-o, ca poate ajunge la lactatie falsa si mai apoi niste tumori urate rau de tot care tratamentu costa foarte mult.Nu mori daca dai 150-200 lei, dar macar iti pasa de ea.

| Vikaa a răspuns (pentru AndreeaBianca123456):

Este vorba de etica si moralitate, este vorba ca acele necuvantatoare nu pot vorbi si nu pot face ce facem noi, tu practic iti montezi cateaua pentru mofturile tale, nu ca vrea ea, nu e ca si cum i-ai cere permisiunea.Cum poti dormii noaptea stiind ca la padoc is calare unul peste celalalt, si tu iti montezi cateaua? Unde iti e ratiunea, unde iti e logica ta de om matur? Sunt multe animalute ce sufera ca nu au o casa si stau infometate cu zilele, pentru ca puii tai au succes ca sunt de ''rasa'' de fapt si ei niste metisi ca mama lor, dar doar ca au caracteristici de bichon ii pare sa faca rasa pura, dar nu is.Nu e vorba de nici o teorie, daca cateaua ta e sanatoasa si e ok, nu inseamna ca si puii ei vor fi. Poate realizezi cand o sa iti spuna lumea ca le-ai dat caini bolnavi.Repet,trebuie teste peste teste, vaccinuri etc.Macar si ea si tatal puilor sa aiba toate vaccinurile si testele genetice, daca pedigree nu au, intr-o vreme se elibera si pedigree de tip C, dar apareau toate jafurile la concurs, si cainii ce meritau pretuiti si premiul 1, luau corciturile pe bani multi, asa ca s-a scos varianta de obtinere a acestuia.

| Vikaa a răspuns (pentru Denisa0954):

Stie el biologie cat stiu eu sa fac şanţuri.

| Denisa0954 a răspuns (pentru Vikaa):

Cu "șanțurile" te mai joci, dar cu viata unor suflete niciodată.

| Vikaa a răspuns (pentru Denisa0954):

Eu am 3 caini, 2 de concurs si un maidanez adoptat de la marginea unei paduri,era cat palma cand il luasem,nici ochi nu avea.Dar cu Caucazienii mei ajung la sute de euro,numai din vitaminizare,teste de displazie,pentru vedere,articulatii etc. apoi du cateaua in alt oras,care poate fi la sute de km,dupa ai grija sa nu se streseze pe drum,mancare scumpa,apoi calciu injectabil ca i se stramba picioarele,apoi controale la veterinar, sa ii faca ecografii si sa tina gestatia sub observatie, alti bani, apoi dupa ce fata, depinde si cati fata, ca anul trecut mi-a fatat fix 12 pui,fa-le carnete, deparaziteaza-i, du-i la vet, scoate-le certificatul pedigree, ai grija de ei sa nu se imbolnaveasca, pana la 4 luni, pana parasesc ei cuibu bagi o gramada de bani in curul lor.Aici se adauga si o gramada de nervi si nopti nedormite.Ca sa isi faca si duduia o idee cu ce se mananca crescutul de caini, in adevaratul sens al cuvantului, ca pentru ea o monta la 2 metisi e floare la ureche.

| Denisa0954 a răspuns (pentru Vikaa):

Degeaba te chinui sa le dai explicații. Iti pierzi timpul inutil. Nu vor intelege o boabă din ce ai scris, sau nu vor să înțeleagă că oricum doar ce ii taie capul vor face

| Vikaa a răspuns (pentru Denisa0954):

E trist, sunt extrem de multe animale ce ajung placinte pe mijlocul drumului... daca bubuie, ai ce sa le ceri? sper sa se documenteze si ei de domeniul chinologiei.Sau cel putin sa le dea niste amenzi de sa nu le duca pentru iresponsabilitatea de care dau dovada.

| AndreeaBianca123456 explică (pentru Vikaa):

Eu cred ca îți Bati prea mult capul cu toate prostiile astea. Așa cum și la oameni pot apărea probleme, pot apărea și la câini, este logic. Stai liniștita ca nu ma interesează aceste documente pentru ca Pe mine nu ma pasionează acest domeniu, ma interesa doar monta cățelușiei mele. Am mai avut un Bichon și la fel am dat o și nu a pățit nimic. Și toate prietenele mele au făcut la fel laughing atâta Timp cât câinele s-a născut cu sistem reproducător, ins ca trebuie sa îl folosească. Deci e cam inutil sa stai sa analizezi fiecare detaliu, și sa o duc sa ii fac fiecare analiza. Mai ales ca in zilele de azi nici unele femeile nu își permit sa își facă atâtea analize când rămân însărcinate, d apoi sa ii faci unui câine.

| AndreeaBianca123456 explică (pentru Vikaa):

E ca și cum cineva te ar obliga pe tine sa rămâi virgina toată viața sau sa ți scoți ovarele, trompele etc. Nașpa nu?