| OanaVlad a întrebat:

Heii TPU!

As vrea sa citesc mai multe carti dar mi-e greu sa gasesc carti care sa-mi placa.

Imi puteti recomanda ceva carti pentru adolescenti mai amuzante sau orice dar nu clasice.batting eyelashes

Multumesc Anticipat.

Dau funda :3

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Eu as zice sa incerci sa citesti si de-ai nostri(scriitori), ceva totusi care sa te miste ca de amuzament o sa tot ai parte, si nu doar in carti.
Elevul Dima dintr-a saptea-Mihail Drumes.Este foarte frumoasa si merita mult mai multa atentie decat toate noile carti care apar acum si care vorbesc de lucruri departe si foarte departe de realitate.
Corigent la limba romana-Ion Minulescu
Romanul unui adolescent miop-Mircea Eliade

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jurnalul unui pusti sau insemnarile unei pustoaice sunt foarte ok

| supermamici a răspuns:

Iar de aici comanzi si nu platesti transportul (cartea iti va veni gratuit acasa): http://bit.ly/libris-carti

| Rose123 a răspuns:

Salut! happy
Eu sunt o mare fana a cartilor SF si de aventura...Ma fascineaza orice tine de vampiri,varcolaci, vrajitoare, calatorii in timp, situatii inedite si altele. Iti voi recomanda cartile citite de mine(bineinteles, cele care m-au impresionat).
1. Seria "Jocurile Foamei" de Suzanne Collins (3 volume)... Ce pot sa spun? Este genul de serie in care suferi efectiv alaturi de personaj. Totul este scris intr-un mod atat de sensibil si captivant, incat iti este imposibil sa lasi cartile din mana(cel putin asa mi s-a intamplat mie)! Probabil ai auzit de film, dar, crede-ma : intotdeauna cartea este mai buna ca filmul si trebuie citita prima, astfel incat perspectiva regizorului sa nu te afecteze intr-un fel. O serie care merita citita.
2. Seria "Academia Vampirilor" de Richelle Mead (6 volume). Probabil vei spune ca,din aceasta serie unde predomina fantasticul nu vei avea nimic de invatat pentru viata reala. Fals. Sunt o multime de lucruri frumoase care reies din cartea asta, despre legaturile de sange, despre prietenie, ajutor si, bine...si dragoste laughing Cred ca in aproape toate cartile vei gasi si putin romantism, dar cred ca te-ai prins deja!
3. Seria "Cercul secret" de L.J.Smith
4. "Paznicul demonilor" de Royce Buckingham
5. "Capcana" de Sarah Wray (aceasta nu este fantastica, dar mi-a placut foarte mult)
6. Seria "Fortele Raului Absolut" de Kelley Armstrong - daca este pasionata de fantome si de comunicarea cu acestea... o serie plina de suspans si aventura
7. Seria "Jurnalele Vampirilor" de L.J.Smith
8. "Captiv in labirint" de James Dashner
9. "Incercarile focului" de James Dashner (este continuarea primului volum "Captiv in labirint"...am inteles ca exista si volumele 3 si 4, dar pana acum in Romania au aparut doar 1 si 2)
10. "Nu plange sub clar de luna" de Heather Davis - cu varcolaci de data asta
11. Seria "Culorile dragostei" (3 volume) de Kerstin Gier (aici vei gasi povestea unei calatoare in timp)
12. "Fantomele ne stiu toate secretele" de Megan Crewe (am mai vazut-o si sub titlul de "Mai las-o moale cu fantomele" - Nu am inteles niciodata de ce a aparut sub titluri, dar nu conteaza laughing ).

Cam atat, deocamdata. Sper ca iti plac sugestiile mele. Mai am cateva asemanatoare, iar daca gasesti cartile propuse de mine fascinante, atunci nu trebuie decat sa-mi trimiti un mesaj privat si iti mai dau cateva sugestii.
Sper ca te-am ajutat!
Lectura placuta! happy

| DiannaaMiha a răspuns:

Daca vrei catiile de aventuri si cele S.F.:
1.Roata Timpului(are 10 volume din care, din pacte, numai 3 traduse in limba romana)

2.Seria Twilight

3.Trilogia Bartimeus(o carte super, imbina lumea moderna cu cea a vrajitorilor)

4.Harry Potter(este ok. dar i'a cam trecut vremea)

5.Zei americani(foarte tare)

6.O treaba Murdara(Foarte distractiva si foarte bine scrisa.Pentru vacanta e de nota 10)

7. cele 3 volume din Winetou

8. Academia Vampirilor( este o carte super)

sau ceva cu vampiri si vrajitoare
☺Vrajitori, vrajitoare si magie - Ce si cum de Daxelmuller, Cristoph
☺Scoala de vrajitorie – E. Rose Sabin
☺Sarah Prineas-Hoțul vrăjitor
☺Sarah Prineas-Hoțul vrăjitor pierdut
☺Tamora Pierce-Magia lui Daja
☺Rafael Abalos-Kot
☺Terry Pratchett-Prin cele strainatati
☺.K. Rowling-Harry Potter si Talismanele Mortii
☺Michelle Paver-Spiritul calator
☺J.K. Rowling-Harry Potter si Printul Semipur
☺Cassandra Clare-Dispozitive infernale. Prinţul mecanic
☺Charlaine Harris-Moarta pentru toti
☺Charlaine Harris-Clubul Mortilor
☺Anne Plichota, Cendrine...-Oksa Pollock. Taramul Invizibil
☺Liz Braswell-Cele nouă vieţii ale lui Chloe
☺Arthur Conan Doyle-O lume dispărută
☺Tracy Mack, Michael Citrin-Confruntarea finală - seria Sherlock Holmes și ștrengarii de pe BakerStreet
☺James Patterson-Eu, haios? O poveste din generală
☺Sarah Prineas-Hoțul vrăjitor
☺Rachel Caine-Casa de sticlă
☺Rachel Caine-Balul fetelor moarte
☺Cassandra Clare-Orașul Îngerilor Căzuți
☺Richelle Mead-Dezvăluiri de sucub
☺Rachel Caine-Sărutul morții
☺Katie McGarry-Destine la limită
☺Tammara Webber-E ușor să te iubesc
☺Cartea Mironei-Cella Serghi
☺Dama cu camelii-Alexandre Dumas
☺Panza de paianjen-Cella Serghi
☺Bestia- Alex Flinn
☺Hotel Transilvania -Chelsea Quinn Yarbro
☺Pretul sangelui-Tanya Huff
☺Sete de sanga-L.J.Smith
☺Fascinatie - Melissa Marr

| ladydaianne a răspuns:

Crimă în lumea bună - Tami Hoag
http://www.5carti.ro/carte/crima-in-lumea-buna--i23057

Jocul morții - Linda Howard
http://www.faramiere.ro/jocul-mortii-de-linda-howard/

Chimie perfectă 1, 2, 3 - Simone Elkeles
http://www.ledabooks.ro/index.php?dispatch=products.view&product_id=530

Alertă de gradul 0 - James Patterson
http://www.librariabucuresti.com/Carti-Alerta_de_gradul_zero-6595.htm

Doamna furată - Nora Roberts
http://aristokat.wordpress.com/2009/12/05/nora-roberts-2/

Dansul umbrei - Julie Garwood
http://www.libris.ro/......67115.html

Cam astea sunt preferatele mele (fiecare are câte ceva romanticos, amuzant pe acolo - excepție: Alertă de gradul 0).

Și încă ceva. Dacă îți place lectura online eu îți recomand un site - http://www.wattpad.com/hot.

Spor la citit!

| MJ4everkingofpop a răspuns:

1. Percy Jackson si Olimpienii- Hotul Fulgerului
2.Toporisca
3.Baiatul miliardar
4.Charlie si fabrica de ciocolata
5. Pulbere de stele.
6. Emil si detectivii
7. Minunea
8. Tabara

| CrisaCriss a răspuns:

Buna! :*
Iti recomand seria de carti "Casa Noptii" de P.C. Cast si Kristin Cast ce este alcatuita din 12 volume ( 9 sunt disponibile deocamdata in Ronania ).
Aceasta carte m-a fascinat, in 2 saptamani am citit cele 9 volume ( le gasesti online pe scribd ).
Despre carte ar fi multe de zis, dar in mare este vorba despre vampiri, dar nu orice fel de vampiri, ci unii despre care oamenii stiu, vampiri cu afinitati fata de cele 5 elemente ( aer, foc, apa, pamant si spirit ) si cu un fel de desene safirii si complicate pe frunte ce apar de la sine si aceste ar fi doar varful aizbergului, mai multe vei afla din carte.
Personajul principal se numeste Zoey Redbirt, o tanara de 17 ani cu o familie ce o neglijeaza, iar dupa ce este insemnata va demonstra ca este mai speciala decat orice alt om sau vampir in viata sau care a trait vreodata. Ca orice adolescenta sa indragosteste, si de persoane potrivite, dar si de altele, vreau sa mentionez ca eu m-am indragostit impreuna cu ea, am suferit, plans minute in sir, dar am si ras.
In carte vei intalni legende din triburi uitate de lume ce te vor fascina, la fel cum o vor face si cuvintele zeitei " intunericul nu reprezinta neaparat raul, asa cum nici lumina nu aduce neaparat binele " (daca am scris corect).
In concluzie cartea este incredibila, ceea ce ti-am zis eu este un nimic, iti garantez ca daca iti plac cartile / filmele SF, legendele, miturile si povestile de dragoste, cu siguranta o vei iubi.
Sper ca vei incerca sa-mi asculti sfatul, nu vei regreta, nu ai nimic de pierdut!
Pa pa! :*

| IulianaAlexe a răspuns:

...Ex;

| Marinache_Alexandru_1981 a răspuns:

Julea verne insula misterioasa
Generala toate cele 6 vol(sunt super haioase :-D )
Copiii lămpii fermecate
Doi ani de vacanta
Castelul din Carpați
O călătorie spre centrul pamantului