| izacx1234 a întrebat:

Heii TPU! marti am sa primesc un pui de golden retriever doua luni si am nevoie de ajutor:
1.de cate ori trebuie sa manance si cat? am si boabe si mancare umede
2.de la ce varsta am voie sa il scot afara?(are doua vaccinuri)
3.de la ce varsta are voie sa faca baie?
4.cum il invat sa faca pe paduri?
5.cum o sa il invat sa nu roada lucrurile din casa?
Stiu ca sunt multe dar am nevoie de ajutor.dau FUNDA!

Răspuns Câştigător
| ignore a răspuns:

Eu am labrador.acum are 3 luni jum.dar cand avea 2 luni ii dadeam de 4 ori sa fie grasss.
poti sa il scoti afara.eu am scos-o s avea doar un vaccin.
nu conteaa varsta totusi nu e bine sa ii faci prea des.o data pe luna e recomandat de veterinar.
cel mai bine e sa il inveti sa faca afara...II dai peste fundulet cand face unde nu trebuie cu ziarul il bagi cu botic in pisu si ii zici Nu N-ai voie.
Ca sa nu roada cumparai jucarii multe, desi prostii tot o sa faca pana mai creste.sunt si sprayuri speciale sa dai in locurile unde nu vrei sa roada si nu sunt daunatoare catelului. Daca ai timp scotoate-l mult afara sa se joaca cu alti catei si o sa intre asa obosit ca nu o sa mai faca nicio prostie.

2 răspunsuri:
| ThePuffy a răspuns:

1. De doua ori cantitate medie.
2. Orice varsta.
3. Cand e murdar laughing) nu conteaza varsta.
4. Il certii cand face altundeva.
5. Ii cumperi jucarii de ros.

| Che16Hz a răspuns:

Eu zic sa nu asculti de ce au zis cei de mai jos in legatura cu scosul cainelui afara dar ma rog faci cum vrei cainele tau, daca ii cumperi un sac de boabe de obicei o sa scrie pe spate de cate ori trebuie si cat trebuie totul depinde de varsta eu iti recomand de mai multe ori in cantitati mici 3-4 ori pe zi, scoate-l afara doar dupa ce TERMINA SCHEMA DE VACCINURI in jur de 16 saptamani pentru ca poate lua bolii de la alti caini/excremente ale acestora poti sa-i faci baie la fel dupa ce termina schema de vaccinare daca sta prost cu imunitate daca nu e riscul tau, de obicei un catel face dupa 20-30 min dupa ce bea/mananca eu zic sa-l urmaresti si de fiecare data cand il vezi ca miroase un loc si se invarte in jurul acestuia e clar ca vrea sa-si faca nevoile si il duci un are voie, acolo daca face il recompensezi si ii zici bravo dupa ceva timp o sa-si dea seama, daca face in alt loc il certi doara daca il prinzi in acel moment, daca nu el nu o sa stie de ce il certi, curata acel loc dezinfecteaza si pune otet, nu o sa mai treaca pe acolo, la fel si cu rosu de fiecare data cum il prinzi ii dau o palmuta la fund, sau cu un ziar si il certi daca nu il prinzi atunci nu ai ce sa-i faci.