| anonim_4396 a întrebat:

Hello!

Am o vecina care a luat 2 pisici de pe strada. Nu le tine in casa, dar le-a facut culcus langa apartamentul ei. Problema este ca pisicile isi fac nevoile la parter. De cateva ori m-am trezit cu fecale la usa. Isi fac nevoile si in fata usilor de la restul apartamentelor de la parter. Am folosit otet, lamaie si rozmarin. Cateva zile nu am mai avut surprize, in schimb si-au facut nevoile in fata usilor de la restul ap. Azi dimineata am avut iar surpriza in fata usii.

Care ar fi cea mai buna solutie pentru a scapa de aceasta problema?

Mentionez ca pisicile stau la etajul 2. Nu inteleg de ce vin la parter sa isi faca nevoile.

Vecinei nu ii pasa de faptul ca ele isi fac nevoile la parter.

P.S. Ma intereseaza o solutie legala. Mai ales daca stai la bloc si iei in posesie animale pe care le tii in fata usii si nu la tine in casa.
Nu avem administrator, nici asociatie de proprietari, deci nu are cine sa rezolve problema. Vecinilor nu le pasa.

Multumesc!

35 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pisicile, ca si cainii sau alte animale, au nevoie sa-si faca treburile undeva.
Ori sunt lasati afara, ori trebuie amenajat o ladita cu nisip si invatati unde sa-si faca treburile.

| nedeea86 a răspuns (pentru Bula):

Stiu asta, dar daca pe vecina nu o intereseaza aspectul asta... Pentru ea e suficient sa le dea de mancare, sa le faca culcus si sa le tina in fata apartamentului ei. Restul detaliilor nu conteaza, se pare.

| Bula a răspuns (pentru nedeea86):

In acest caz, lasa pisicile sa iasa afara sa-si faca treburile, inchizi dupa ele usa de la scara, iar vecina sa le lase inauntru daca mai vin la mancare. Daca nu mai vin, atunci inseamna ca se simt mai bine afara, decat in scara.

| nedeea86 a răspuns (pentru Bula):

Problema este ca pisicile au deja culcus la etajul 2. Deci ele se simt ca acasa. La etajul 2 au culcusul si la parter isi fac nevoile. Nu stiu de cate ori ies ele afara, ca nu pot sa stau mereu paznic dupa ele, sa vad pe unde umbla si ce fac. Vecina trebuia sa le asigure si conditiile astea, nu doar mancare si dormit. Sa le tina in casa, nu in fata usii. Ca nu am cerut pisici la bloc. Parterul a ajuns wc-ul din fundul curtii. Toti si-au luat presurile de la usi. Doar restul etajelor is curate, cu flori, presuri, tot ce vrei. Ii pasa cuiva? Nu.

| Bula a răspuns (pentru nedeea86):

Nu ti e clar?
Pisicile merg la parter, fiindca vor AFARA!
Ajuta-le! tongue

| nedeea86 a răspuns (pentru Bula):

Da, inteleg ce zici. happy Mi se pare ironic faptul ca nu eu am grija de pisici si totusi eu ar trebui sa ma ocup de toaleta lor zilnica. Nu le stiu programul. happy Si nu am timp sa stau dupa ele, sa vad cand vor sa iasa, daca vor sa iasa. Le-am mai prins la parter, usa de afara era deschisa, le-am fugarit si au fugit in sus pe scari. Problema este ca ele deja s-au obisnuit sa isi faca nevoile aici. Awesome!

| mgtow a răspuns:

Administratoru blocului sesizat si ala ii face disciplina.

| nedeea86 a răspuns (pentru mgtow):

Din pacate, blocul nu are administrator, nici asociatie de proprietari...

| mgtow a răspuns (pentru nedeea86):

Imposibil, trebuie sa fie un responsabil. Daca nu mergeti toti vecinii la ea sa o lamuriti ca ceea ce face nu e bine.

| nedeea86 a răspuns (pentru mgtow):

Cei 3 vecini care au patit la fel, se pare ca nu le pasa. A fost simplu pentru ei sa ia presurile si atat. Apartamentul meu e pe colt. Deci ceva au ele cu coltul, ca tot trag aici. La fel si cel de vis a vis.
Nu stiu cum e la restul apartamentelor de la etaj, dar nu vad sa ii pese cuiva.
Problema e ca maj de aici is batrani, precum si trecuti de 40-45 de ani.
Stii si tu cum e pe aici, in general: "mie sa imi fie bine, restul nu imi pasa".

| mgtow a răspuns (pentru nedeea86):

Atunci ia pisicile si dule la un centru de animale fara stapan. Sau pastreaza una si alta o pui pe net adoptie gratuita.

| nedeea86 a răspuns (pentru mgtow):

Si daca ma vede cineva luand pisicile? happy

| mgtow a răspuns (pentru nedeea86):

Te prefaci ca te joci cu ele.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru nedeea86):

E imposibil sa nu aiba asociatie/administratie. Cum platiti lumina de pe casa scarii si facturile la apa/incalzire?

| nedeea86 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

De cativa ani nu se mai plateste lumina, pentru ca nu mai functioneaza. happy Nu a interesat pe nimeni sa rezolve problema. Facturile de la apa / incalzire - lunar vine cineva de la apa / incalzire si citeste apometrele / contoarele.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru nedeea86):

Discutam de un oras mort gen Copsa Mica aici? Cum naiba traiti mai? Din tot blocul ala nu s-a gasit nimeni cu oleaca de initiativa? Deja de facut curat prin casa scarii sau reparatii la elementele comune ale cladirii cred ca discut SF-uri...

| nedeea86 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

E un oras mic, da. Nu toate blocurile au administratie sau asociatie. Problema este ca in blocul asta, maj is pensionari. Si stii cum e, nu toti is intelegatori. Am avut interfon acum cativa ani si s-a stricat. Au avut grija cei carora nu le convenea sa aiba interfon. Si nimeni nu a fost dispus sa plateasca reparatia sau inlocuirea lui. Degeaba vor cativa sa faca schimbari, daca restul nu vor.
Asa ca...

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Incearca cu asta: http://bit.ly/2EFIywI

| nedeea86 a răspuns (pentru Salontanul):

Multumesc frumos, dar am fost la farmacia veterinara si am intrebat de solutie de genu' asta. Si mi s-a spus sa incerc cu otet regal (nu aveau atunci in stoc solutie repelanta). In cazul in care otetul nu functioneaza, atunci nu va functiona nici solutia repelanta. Nu toate pisicile is sensibile la miros.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Muti rahatul la usa vecinei

| nedeea86 a răspuns (pentru suntserios):

Asta e funny! happy
M-am gandit si la asta, dar problema e ca sta la etajul 2 si sa ma plimb cu putoarea aia pana acolo fara sa imi pice nasul si sa ma vada vreun vecin... Not so easy. happy Alta problema este ca nu stiu care dintre vecine ii, pentru ca ele au culcusul pus intre 2 apartamente.

| suntserios a răspuns (pentru nedeea86):

Un fular pe nas, un faras, ridici ***, mai stangi si de pe la vecini si il torni pe tot in usa responsabilei... pui la usa ambelor, una tot o sa ia atitudine dupa 3-4 pantofi plin de rahat.

| aXy99 a răspuns (pentru suntserios):

Cred ca este cel mai bun sfat.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da-le afara din scara. Zi-i idioatei clar ca daca nu le ia in casa sau le da afara chemi hingerii/protectia animelor.

| nedeea86 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Problema este ca nu stiu la care apartament sta. Culcusul lor este intre 2 apartamente.
Am pus afis in care am rugat persoana sa le ia in casa si peste 2 zile afisul a fost dat jos.
Degeaba le dau afara din scara, ca ele vin inapoi. Si usa de la scara sta deschisa din cand in cand. Deci e usor pentru ele sa intre oricand sau sa le pofteasca oricine inauntru.

| Emma30555 a răspuns:

Fii si tu buna, sunt doua pisici fara adapost, le trebuie doar o litiera cu nisip care sa fie schimbat. Mai bine gaseste o solutie sa le ajuti. Nu ti plac pisicile? Mie mi se par adorabile, au nevoie de adapost si de cineva sa se preocupe un pic de ele cu nisip mancare si apa. Nu e greu sa fim buni, sa ne gandim si la alte suflete

| nedeea86 a răspuns (pentru Emma30555):

Imi plac f mult animalele, nu am treaba cu ele. Nu pisicile sunt problema, inteleg ca sunt animale si au anumite nevoi. Dar atata timp cat vecina le-a luat in primire, trebuia sa se ocupe si de toaleta lor zilnica, nu doar sa le dea de mancare si sa le puna la dispozitie un culcus in fata apartamentului ei. Sau le putea lua in casa, nu sa le tina afara la usa.
Iar noi restul trebuie sa suportam mizeria pe care o fac. Nu a intrebat pe nimeni daca sunt de acord cu pisicile in bloc. Daca vrea sa le tina, sa le ofere toate conditiile, nu doar o parte.
Problema este ca parterul a ajuns wc-ul blocului. Nu ii pasa. Si atunci ce sa fac? Sa cumpar eu litiera cu nisip si sa ma ocup de toaleta lor, pe banii si timpul meu? Chiar daca nu am cerut pisici in bloc?
Tu iti dai seama ce putoare se face? Plus, ai auzit de toxoplasma?
Nu este suficient sa iei niste animale in ingrijire, trebuie sa te documentezi inainte de a face asta.

| Emma30555 a răspuns (pentru nedeea86):

Am auzit de toxoplasma, dacă ai contact cu pisicile devii imun, e periculoasa doar dacă ești însărcinată și ai contact cu fecalele lor, dar nici femeile însărcinate nu au probleme dacă au imunitare dacă sunt obisnuite cu ele, nu e chiar asa cum crezi, atâția oameni au pisici și copii mici, ideea e ca decât sa ne plângem mai bine facem ceva bun, vecina le-a oferit măcar un culcuș, e adevărat ca ar fi trebuit sa le pună și o litiera cu nisip, asa era corect, și nu aveați treaba, eu am avut pisici când eram copil, stăteam la curte, dormeam cu ele în pat, le iubesc happy. Vorbește cu vecina sa le cumpere nisip, dar poate ajutați și voi, dacă le da afara, ok ai mai multa curățenie dar și pisicile au nevoie de voi, și ele sunt suflete, eu as participa cu niște bănuți lunar dar sa se ocupe altcineva care are timp, dar e o soluție bună, pisicile sunt animale curate, ma mir ca acestea nu fac afara, dar sunt sigura ca dacă ar fi avut nisip la dispoziție altfel stăteau lucrurile

| nedeea86 a răspuns (pentru Emma30555):

Da, sunt de acord cu tine. Problema este ca usa de la scara este cam tot timpul inchisa. Nu sta nimeni sa duca pisicile afara sa isi faca nevoile, de vecina ce sa mai spui. Si asa ele s-au obisnuit sa isi faca nevoile aici. Pisicile stiu ca sunt mai ordonate, de obicei. Problema este motanul (sunt o pisica si un motan). Am citit ca motanii isi marcheaza teritoriul. Problema nu este doar urina, ci si cealalta treaba. Mai ales la usa.

Si daca m-as duce sa vorbesc cu vecina, nu as rezolva nimic. Am pus un afis pe usa de la scara in care rugam persoana sa ia pisicile in casa, daca ii trebuie pisici. Ca parterul a ajuns wc-ul pisicilor. Afisul a fost rupt. Deci ce as rezolva daca as avea o discutie face to face? straight face

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Cand le vezi, incearca sa tipi si sa te repezi la ele ca sa le sperii, poate vor pleca permanent dupa o vreme. Eu zic sa te plangi la administratorul blocului, cu siguranta ca avea un cuvant de spus.

| nedeea86 a răspuns (pentru WhatABeautifulDay):

Nu au treaba, daca le fugaresti, fug la etaj sau nu reactioneaza.
Nu avem administrator.

| Adi88 a răspuns:

Dacă pisicile au diabet, dăle zahar, aşa no să pară o moarte suspectă

| nedeea86 a răspuns:

Ma intereseaza o solutie legala. Mai ales daca stai la bloc si iei in posesie animale pe care le tii in fata usii si nu la tine in casa.
Nu avem administrator, nici asociatie de proprietari, deci nu are cine sa rezolve problema. Vecinilor nu le pasa.

| WhatABeautifulDay a răspuns (pentru nedeea86):

Iti plac plantele? Exista multe plante pe care pisicile nu le suporta, ai putea pune un ghivecel langa usa ca sa nu se mai aproprie de pragul tau. Nu am pisici deci nu am avut cum sa experimentez asta, dar am auzit ca rozmarinul si lavanda/levantica le tine departe. Costa cam 10-20 lei maxim. Merita incercat.

Mi se pare o nesimtire. Fie le tii in casa, fie nu le mai iei. Ce oameni. Daca vrei o solutie mai rapida, ia-ti inima-n dinti si bate si tu la una dintre usi si vorbeste cu vecina. Daca nu ai nimerit-o pe propietara din prima, ai decat 2 usi, o sa fie clar a cui e.

| nedeea86 a răspuns (pentru WhatABeautifulDay):

Multumesc pentru sugestie! Oare ar merge sa presar levantica uscata in fata usii?
Problema nu este doar la mine la usa, e vorba si de intregul parter. Deja incepe sa miroasa urat. Ce sa mai vorbesti si de igiena? Nu este sanatos. Zau, ca traim intr-o lume in care maj is retarzi mintal. straight face